1. Fischer.sk
  2. Dominikánska rep.
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie pre cesty do Dominikánskej republiky

Štátne zriadenie

DominikanskaRep-Dovolenku-v-Dominikanskej-republike-prezite-v-pokoji-a-v-pohode.jpg

Dominikánska republika je republikou prezidentskou. Každé štyri roky sa univerzálnym volebným hlasovaním volí prezident, viceprezident a zákonodarcovia.

Administratívno-správne členenie krajiny

Dominikánska republika sa člení na 31 provincií a jeden Distrito Nacional – hlavné mesto Santo Domingo (2,9 milióna obyvateľov).

Jazyky

Úradným jazykom na ostrove je španielčina, ďalšími používanými jazykmi sú angličtina a francúzština.

Časový posun

V Dominikánskej republike je o päť hodín menej ako v Slovenskej republike. Keďže na ostrove sa nezavádza letný čas, je v lete časový posun mínus šesť hodín.

Mena a peniaze

Mena

V Dominikánskej republike sa platí americkými dolármi (USD) alebo dominikánskym pesom (DOP). Pre aktuálny kurz odporúčame navštíviť oficiálne stránky NBS.

Kreditné karty

Na mnohých miestach môžete platiť aj kartou VISA, EC/MC či AME, ktorú akceptuje väčšina hotelov, reštaurácií i obchodov. Je ale potrebné počítať s tým, že pre platby bývajú nastavené minimálne limity.

Zmenárne, banky

Peniaze je nutné meniť iba v komerčných bankách, certifikovaných zmenárňach v hoteloch a zmenárňach. Banky majú otvorené obvykle od 8.30 do 15.00 hodiny, na letisku dlhšie. Najlepšie sa menia americké doláre, a to v hotovosti, ako aj v šekoch. Podmienkou je vždy predloženie cestovného pasu. Iné meny je možné zameniť iba na niektorých miestach. Kurzy v bankách bývajú v porovnaní so zmenárňami v hoteloch výhodnejšie.

Komunikácia

Pošta

V Dominikánskej republike klasické poštové služby nefungujú. Pohľadnice nechajte v hoteli na recepcii, kde sa nachádza schránka, ktorú vyberá súkromná služba 1 – 2 x týždenne. Cena známky do Európy je 2 doláre (USD). Doručenie trvá približne dva týždne.

Telefonovanie

Telefonovať môžete z hotelovej izby, účet dostanete v posledný deň odchodu. Cena hovoru do Európy je približne tri doláre. Pri volaní z pevnej linky i z mobilného telefónu (vrátane sms správ) je nutné zadať predvoľbu krajiny, pre Slovensko +421, kód mesta a potom samotné číslo. O sadzbách za telefonovanie z Dominikánskej republiky v prípade mobilných telefónov sa informujte u svojho operátora. Medzinárodné smerové číslo pre Dominikánsku republiku je +1.

Internet

Ceny za pripojenie k internetu sa pohybujú okolo 4 dolárov (USD) za 15 minút, hodina vyjde na 10 dolárov. Väčšina hotelov má WiFi pripojenie na recepcii hotela zadarmo, na izbách za príplatok.
 

Kontakty na úrady

Slovenská republika nemá v Dominkánskej republike veľvyslanectvo.
V prípade potreby musíte kontaktovať veľvyslanectvo v Havane.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7,
Miramar, Playa, Havana
Kuba
Tel.: +53 72041884
Fax: +53 72041883
Mobil: +53 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v naliehavých prípadoch, prípadne +53 52630534)
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/web/havana

Úradné hodiny: pondelok – piatok 9:00 – 15:00 miestneho času
Stránkové hodiny konzulárneho oddelenia: pondelok – štvrtok: 9:00 – 12:00 miestneho času

Zdravotná starostlivosť

Lekárske ošetrenie

V každom hotelovom rezorte je lekárska služba 24 hodín denne. Ošetrenie sa platí v hotovosti na mieste. Jedna návšteva u lekára stojí asi 100 – 150 dolárov (USD). Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Ak máte poistenie u ERV Európskej poisťovni, na základe podmienok dohodnutých v zmluve vám budú po návrate náklady spojené s ošetrením vrátené. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa jej pokynov.

Colné predpisy

Pri návrate nie je povolené odvážať v hotovosti viac ako 10 000 dolárov alebo akúkoľvek inú menu v rovnakej hodnote. Z dôvodov menovej politiky odporúčame všetky pesá minúť, pretože vývoz i dovoz dominikánskej meny je zakázaný.

Čo sa týka vývozu alkoholu a tabaku, na osobu je povolené: 2 litre alkoholu s obsahom alkoholu do 22 %, 1 liter s obsahom alkoholu nad 22 %, 200 kusov cigariet a 50 kusov cigár.

Ďalej nezabudnite, že je zakázaný vývoz surového zlata a minerálov, a to i larimaru a jantáru, koralov a iných predmetov vylovených z mora.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Dominikánskej republike.)