Podnebie a počasie

Pocasi-jihovychodni-Asie-(1).jpg

Ako vyzerá typický letný deň v južnej polovici Vietnamu, kde je umiestnená väčšina hotelových komplexov? Vysoké teploty sú znenazdania vystriedané krátkym, avšak výdatným lejakom. Rovnako tak rýchlo, ako sa oblačnosť objavila, sa opäť rozžiari slnko a počas dvoch hodín vás ani nenapadne, že lialo ako z krhle.

Včera, dnes aj zajtra slnečno

Subtropický sever zahŕňa veľmi teplé leto od mája do októbra a po zvyšku roka studenú a vlhkú zimu v dôsledku severovýchodného monzúnového prúdenia z Tonkinského zálivu. Medzi júlom a novembrom sa niet čo čudovať občasnému tajfúnu.

Stredný Vietnam má suché leto od mája do októbra a daždivú zimu od decembra do februára, v horách teploty bývajú pochopiteľne nižšie a môžu sa priblížiť až k bodu mrazu.

Tropický juh sužuje kvôli severozápadnému monzúnu letné obdobie dažďov medzi májom a novembrom s vrcholom okolo júla. Zimné sucho sa dostavuje od decembra do apríla a od februára do mája je tu dusno a skutočne horúco, často cez 35 °C.

Najvhodnejšie obdobie na dovolenku vo Vietname

Najvhodnejším mesiacom na dovolenku vo Vietname je teplotne znesiteľný máj bez výrazných zrážok, ďalej február až apríl a október. Veľmi však záleží na ročnej dobe a na mieste pobytu, je treba si uvedomiť, že Vietnam je štát zaberajúci od severu k juhu viac ako tisíc kilometrov. Rozdiely v teplotách dosahujúce desiatky stupňov tu preto nie sú žiadnou výnimkou.

Priemerné teploty vo Vietname (v tieni, v °C)

Pocasi-teploty.jpg

Priemerné zrážky vo Vietnamu (v mm)

Pocasi-srazky.jpg

Priemerné teploty morskej vody vo Vietname (v °C)

Pocasi-more.jpg