Doprava a preprava po Vietname

Vzduchom

Vo Vietname sa dá využiť široká škála dopravných prostriedkov. Najrýchlejšie, najkvalitnejšie a vzhľadom k rozlohe územia i najvýhodnejšie je lietadlo. Úrovňou palubného servisu, hustotou liniek i cenami budete príjemne prekvapení, preto sa dá využitie tunajších aerolínií iba odporučiť.

Po železnici

Hlavná železničná trať spája Hanoj na severe s Ho Či Minovým Mestom na juhu a o rozlohe Vietnamu svedčí to, že ani expresným vlakom túto vzdialenosť nezdoláte za menej ako tridsať hodín. Cestovné závisí od zvolenej triedy rozlišujúcej mäkké a tvrdé sedadlá a mäkké a tvrdé lôžka.

Po ceste

Hustota siete autobusových liniek je úplne vyhovujúca, niekedy sa však môže cesta zmeniť na vyčerpávajúci výkon. Vtedy, keď využijete síce lacnejšie, ale zato menšie vozidlo stojace na každej zastávke a koncipované pre vzrastom malých domorodcov. Vyplatí sa preto priplatiť si za expresný a luxusnejší autobus.

Na dvoch i štyroch kolesách

V podstate v každej obci sa dá prenajať bicykel či motorka, vo väčších mestách fungujú požičovne áut. Vzhľadom k tomu, že medzinárodný vodičský preukaz tu neplatí, hoci vozidlo vám aj tak požičajú, je lepšie zaplatiť si osobného šoféra. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám pri autonehode. Rýchlu prepravu vám zaručí i cyklo alebo mototaxi, navyše môžete zjednať zaujímavú cenu.

Po vode

V rozvetvenej delte Mekonga je rozšírená lodná doprava, na riekach plávajú výletné lode a prepravu k ostrovom zaisťujú trajekty.

A ešte malé upozornenie. Pravidlá cestnej premávky sa vo Vietname dodržiavajú naozaj iba symbolicky. Jazda autom alebo prechádzanie rušnej tepny v meste sa tak ľahko môže zmeniť na silný adrenalínový zážitok.