Perge

Umiestnenie: Turecko Turecká riviéra Perge
typ: Mesto

Náš názor

V Perge vznikla jedna z najstarších kresťanských komunít v Malej Ázii. Išlo o výsledok prvej misijnej cesty apoštola Pavla. Mesto sa stalo v 5. storočia n.l. dokonca sídlom biskupa. Za Byzantíncov začalo upadať, ale dodnes sa vedú spory, či to bolo spôsobené zemetrasením, arabskými nájazdmi, alebo odlivom obyvateľov.

Pri príchode do Perge vás upúta stavba divadla pochádzajúce z 3. storočia n l Až do 19. storočia tu stálo divadlo takmer neporušené, ľudia ho však využili ako stavebný materiál na stavbu domov.

V meste sa nachádza veľmi zachovalý štadión v tvare písmena U - je dlhý 234 ma široký 34 m Do hľadiska sa zmestilo 12 000 divákov. Časť štadióna sa využívala pre gladiátorské hry. Do mesta sa vchádzalo rímskou bránou, zdobenou krásnymi vlysy. Námestie za ňou ohraničovali kúpele, agora a južnej brána v helénske slohu s vysokými okrúhlymi vežami. V mestských kúpeľoch je dodnes vidieť systém vykurovania, prívodu a ohrevu vody, rovnako ako jednotlivé kúpeľná oddelenie. V uliciach možno vidieť dômyselný kanalizačný systém - mestom pretekala voda, ktorá zvlhčovala a ochladzovala horúci vzduch v uliciach.

Perge uchváti nekonečným množstvom pamiatok starých stovky rokov. Ak chcete mať krásne mesto s mramorovými kolonádami ako na dlani, zošliapnite na vrchol blízkeho kopca.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám