Aspendos

Umiestnenie: Turecko Turecká riviéra Aspendos
typ: Mesto

Náš názor

Mesto bolo založené okolo roku 1000 pred nl pod vedením veštca Mopsa. Po obsadení Alexandrom Veľkým pripadlo mesto Grékom, pod ktorých vládou rozkvitlo, aby potom mohlo za tureckej nadvlády zase pohasnout.

Najväčším magnetom mesta je antické divadlo. Za jeho stavbu vďačíme Rimanom - vzniklo v 2. storočia nl Stavba nesie znaky tzv rímskeho divadla a bola schopná pojať až 20 000 divákov. Kamenné javisko kedysi zdobili mramorové dosky, vlysy a sochy, z ktorých sa zachoval len reliéf boha Dionýza (Bakcha), vtedajšieho patróna divadla. Hľadisko je rozdelené na dve časti: v spodnej sedávala vtedajšej honorácie, v hornej časti ľud.

Vtedajšími vstupenkami do divadla boli keramické žetóny. Kto išiel na komédiu, mal na žetónu symbolickú tvár s úsmevom, kto na satiru, mal tam úškľabok. Ich ukážku je možné uvidieť v miestnom múzeu.

V Aspendu sú ďalej k videniu ruiny starovekého mesta, zvyšky veľké agory, baziliky (pôvodne dlhé 80 metrov), polkruhový oltár v odeon a štadión.

Na sever od mesta leží zvyšky vodných veží (nádrží na vodu) a segmenty akvaduktu, ktorý privádzal do mesta vodu zo vzdialenosti až 30 km.

Južne od mesta stojí za videnie seldžuckej most. V čase najväčšej slávy mesta meral až 18 ma bez problémov pod ním preplávali aj námorné lode. Rieka sa ale časom zapisovali pieskom, most postupne chátral a jeho oblúky sa zrútili do vody. Keď potrebovali Turci cez rieku prechádzať, spravili si spadnuté oblúky. Využili k tomu ale najkratšia vzdialenosť, takže cesta, ktorá dnes cez most vedie, je trochu krivá.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám