Antalya

Umiestnenie: Turecko Turecká riviéra Antalya
typ: Mesto

Náš názor

Mesto Antalya je hlavným strediskom Tureckej riviéry a je zároveň bránou do historicky zaujímavých miest staroveku, akými sú Termessos, Perge, Aspendos a Side. Mesto sa rozkladá v Antalyjském zálive pri pobreží Stredozemného mora.

Pôvodne antické mesto Attaleia založil v roku 158 pred nl Pergamonské kráľ Attalos II. a jeho nástupca, Attalos III., ho venoval Rimanom. Za vlády cisára Hadriána tu bolo vybudované mnoho palácov, chrámov a celé mestské opevnenie. Najznámejšou stavbou z tohto obdobia je tzv Hadriánova brána, vybudovaná k pocte cisárovi pri jeho návšteve. Neskôr mesto od Rimanov prevzali Byzantínci, v 13. storočia prešlo do rúk seldžuckých Turkov z Konye, ktorí ho premenovali a vybudovali tu dôležitý prístav. Po rozpade ich ríše sa Antalya stala strediskom kniežatstva. Po nástupe Osmanov ju pripojil k svojej ríši sultán Murad I. V roku 1918 bola Antalya obsadená talianskou armádou, ale po uzavretí italskoturecké dohody sa v roku 1921 opäť stala súčasťou tureckého štátu.

Najzaujímavejšou časťou Antalye je staré mesto Kaleici, ktorého centrum tvorí námestie Cumhuriyet Meydan (námestie Republiky) s Atatürkovo jazdeckú sochou. Veľmi impozantný stavbou starého mesta je žliabkované Yivli Minare (Flautí minaret) z roku 1212. Mešita patriaci k tomuto minaretu už zanikla.

V blízkosti mestského parku zaujme minaret Kesik Minare (Skrátené minaret), ktorý upúta chýbajúce hornou časťou. Ďalšie pozoruhodnú mešitu, Tekel Mehmed Pasa Camii, nájdete vedľa kamennej Hodinové veže (Saat Kulesi). Za zmienku stojí aj veža Hidirlik Kulesi, postavená v 1. storočí nášho letopočtu, vysoká 18 metrov, pôvodne slúžiaci ako maják a súčasť opevnenia.

Máte chuť na návštevu múzea? Potom ste tu správne. Na západ od centra leží Mestské múzeum a je jedným z najlepších v krajine. Predstavuje zbierky z doby kamennej, bronzovej, rímskej a osmanskej. Od Yivli Minare je vzdialené cca 2 km, jazdí sem mestská električka. Prístav v Antalyi prešiel v 80. rokoch 20. storočia radikálnej obnovou a teraz slúži ako prístaviska turistických jácht a výletných lodí a lemujú ho drahé reštaurácie a obchody.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám