Alanya

Umiestnenie: Turecko Turecká riviéra Alanya
typ: Mesto

Náš názor

Kedysi to bývalo mestečko malé, nie príliš atraktívne. Poľnohospodárstvo a rybolov tu v 60. rokoch 20. storočia nahradil cestovný ruch, a tak je dnes mesto známe ako jedno z najvyhľadávanejších turistických letovísk. V jeho okolí rozprestierajú najväčšie turecké banánové plantáže.

Oblasť Alanye bola osídlená už v staršej dobe kamennej. V rímskom období sa vďaka príhodné polohe na skalnatom výbežku a vďaka svojmu prístavu stala obľúbeným útočiskom pirátov a rebelov.

Na najvyššom bode nad mestom sa nachádza najzaujímavejšie historické miesto Alanye - pevnosť Kale. Jej súčasťou je tzv vnútorné hrad, dve cisterny na vodu z rímskeho obdobia, ruiny byzantského kostola a seldžuckého karavanseráje. Nachádza sa tu tiež mešita Süleymaniye a mauzóleum Aksebe.

 Stavba, ktorú nikto neprehliadne a ktorá sa týči nad prístavom, nesie meno Červená veža - Kizil Kule - a bola postavená roku 1226. V súčasnosti je po rekonštrukcii a vnútorné priestory patrí etnografov cké kolekcii. Na cimburie veže je nutné vyšliapať 78 schodov a odmenou je krásny výhľad na prístav a mesto.

 K atrakciám mesta patrí jaskyne Damlatas nachádzajúci sa neďaleko od známej Kleopatrinej pláže. Kvapľové jaskyne s vnútornou 95procentní vlhkosťou a vysokou teplotou sa využívajú na liečebné pobyty pre astmatikov.

 Najznámejšie a najkrajšie pláž v Alanyi sa nazýva Kleopatrina pláž. Podľa miestnej legendy dal na túto pláž sám Marcus Antonius doviezť egyptský piesok. A dôvod? Aby si tu Kleopatra pripadala ako doma.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám