Dalyan

Umiestnenie: Turecko Egejská riviéra - Marmaris Dalyan
Typ: Mesto

Mesto Dalyan a jeho poklady

Malebné mestečko Dalyan ponúka vo svojom okolí podmanivú riečnu deltu, kráľovské hrobky a korytnačiu pláž. A miestny bahenný kúpeľ okúzlil nielen cisárovnú Kleopatru, ale aj napríklad hercov Dustina Hoffmanna alebo Gérarda Depardieua.

Dalyan leží na konci Egejskej riviéry, ďalej východným smerom sa tiahne kraj Fethiye. Severne od neho sa modrá jazero Köycegiz Gölü, juhozápadne šumí Stredozemné more. Najbližšie väčšie mestá sú Ortaca a Dalaman, do Marmaris to je asi 90 kilometrov, pretože cesty sa musia vyhýbať hornatému národnému parku Marmaris Milli.

Rieka Dalyan a korytnačia pláž

Mestom preteká rieka Dalyan, smerujúca z blízkeho jazera do mora, do ktorého ústi malou, o to pôsobivejšou deltou. Za najväčšiu pamiatku sa považujú kráľovské hrobky v skalnom meste, ktoré pochádzajú z doby starovekej Lýkie. Impozantná Amyntasova hrobka vďaka stĺpom lemujúcim vchod pripomína chrám.

Južne od Dalyanu stredomorské pobrežie vytvára nádhernú zátoku Iztuzu. Preslávila sa výskytom vzácnej morskej korytnačky karety obyčajnej, ktorá kladie svoje vajcia na piesočnatej pláži Iztuzu. Chránenú rezerváciu tu úrady preto vyhlásili už v roku 1988.

Podobné zaujímavosti, zaujímavé miesta a atrakcie - Egejská riviéra - Marmaris