Doprava a cestovanie po Tanzánii

Nejoblibenejsim-dopravnim-prostredkem-v-Tanzanii-jsou-terenni-vozy-vyuzivane-zvlaste-pro-safari.jpg

Dopravná infraštruktúra v Tanzánii nepatrí zrovna medzi tie najrozvinutejšie. Pár rád o možnostiach tamojšieho cestovania sa iste bude hodiť.

Vzduchom

Väčšina letísk v krajine má trávnatý povrch a prevádzkovatelia lietadiel si s radom vecí hlavu nelámu. Medzinárodné letisko je v prevádzke v Dar es Salaame (Julius Nyerere), významné je i to v Dodome.

Po železnici

Z Dar es Salaamu chodia do niektorých oblastí a národných parkov vlaky. Sú síce lacné, avšak v biednom technickom stave a často dochádza k nehodám. Mávajú tiež až niekoľkohodinové oneskorenia.

Po ceste

V prevádzke je nie moc drahá autobusová doprava, jednotlivé linky sa však príliš nezaťažujú cestovnými poriadkami a môžu nabrať oneskorenie o rozsahu niekoľkých hodín. Na diaľkové trasy je potrebné lístky zakúpiť vopred.

Na dvoch i štyroch kolesách

Cesty vo väčších tanzánskych mestách sú vcelku udržiavané, avšak mimo nich je situácia mnohokrát katastrofická. Cesty bývajú nespevnené, zle označené, najmä v období dažďov zjazdné iba terénnymi vozidlami.

Neodporúča sa šoférovanie v noci, lebo cesty sú plné neosvetlených nákladiakov, potuluje sa po nich množstvo zvierat a časté sú i prepady vozidiel. Jazdí sa vľavo, doprava je mnohokrát chaotická a vyžaduje od vodiča neustálu pozornosť a pevné nervy.

Ideálnou variantou je prenajať si automobil i so skúseným miestnym šoférom. Funguje tu samozrejme celý rad požičovní vozidiel, pri prenájme vozidla je požadovaný medzinárodný vodičský preukaz a poistenie zodpovednosti.

Na kratšie vzdialenosti sa dá cestovať minibusmi nazývanými dalla-dalla, obhospodarovanými pouličnými vyvolávačmi. Väčšinou sa do nich snažia nastrkať až dvojnásobok cestujúcich, ako na aký sú určené.