Slnko, teplo a monzúny, to je podnebie Srí Lanky

Dlhodobá predpoveď pre Srí Lanku sľubuje na plážach slnečné tropické počasie s priemernými teplotami okolo 28 stupňov. V závislosti na čase a na geografickej polohe sa však môže značne líšiť. Výrazné klimatické rozdiely na rôznych miestach Srí Lanky spôsobujú nížiny na pobreží a vysoké pohoria vo vnútrozemí.

Kedy na dovolenku na juh a západ Srí Lanky

Juh a západ Srí Lanky, teda i hlavné mesto Colombo, ovplyvňuje monzún (pravidelný vzdušný prúd, nad Indickým subkontinentom mimoriadne dôležitý) od mája do októbra. Najviac prší v júni a v októbri, počas ostatných mesiacov je obloha skôr premenlivá s občasným dažďom, nastáva prevažne popoludní a večer.

Za ideálne obdobie na dovolenku na južnej a západnej Srí Lanke sa považuje december až apríl. Samozrejme, i v tomto termíne sa môžu vyskytnúť dažďové prehánky, niekedy veľmi výdatné.

Kedy na dovolenku na sever a východ Srí Lanky

Na severné a východné pobrežie Srí Lanky pôsobí monzún od októbra do februára.

Ideálnym termínom na pobyt v tejto oblasti Srí Lanky je obdobie medzi májom a septembrom vrátane našich tradičných prázdninových mesiacov júla a augusta.

Podnebie vo vnútrozemí Srí Lanky

Región centrálnej časti vysočiny okolo mesta Nuwara Eliya je výrazne chladnejší ako pobrežie a teploty tu dokonca klesajú aj pod 10 stupňov. Zrážky sa tu môžu vyskytovať po celý rok.

Priemerné teploty na Srí Lanke (v chládku, v °C)

sri-lanka-teploty.jpg

Priemerné zrážky na Srí Lanke (v mm)

sri-lanka-srazky.jpg

Priemerné teploty morskej vody na Srí Lanke (v °C)

sri-lanka-more.jpg