Džungle, chrámy, nákupy a ďalšie aktivity na Srí Lanke

Dovolenka na ostrove Srí Lanka poskytuje celý rad možností zábavy a aktívneho prežitia voľného času. Záleží iba na tom, čo preferujete: výpravy do krásnej tropickej prírody, športy tradičného či adrenalínového charakteru, poznávanie histórie, ochutnávanie lokálnej gastronómie alebo rušné noci s priateľmi?

Sri-Lanka-Plaze-na-Sri-Lanke-lakaju-na-sport.jpg

Šport a ďalšie pohybové aktivity

Vodné športy na Srí Lanke

Ponuka vodných športov na Srí Lanke uspokojí každého milovníka aktívne strávenej dovolenky. Vyskúšať môžete potápanie, šnorchlovanie, surfovanie, hlbinné potápanie, vodné lyžovanie, kitesurfing alebo napríklad wakeboarding.

Rafting a canyoning

Ak máte dobrodružnú povahu, určite neohrdnite výzvu na vyskúšanie raftingu a canyoningu. Na Srí Lanke nejde o žiadny náročný šport, ale o zábavu, pri ktorej môžete obdivovať i zvyšky mosta z natáčania filmu Most cez rieku Kwai.

Treking po džungli

Skôr, ako sa vrhnete do neprebádaných končín na vlastnú päsť, odporúčame zvoliť treking za prítomnosti skúseného sprievodcu. Na týchto výletoch podniknete okruh vnútrozemím Srí Lanky a nebudete ochudobnení ani o kúpanie v priezračnej rieke.

Zaujímavé národné parky Srí Lanky

Úctyhodných 26 národných parkov na ostrove zaberalo v roku 2017 celkovú rozlohu 5 734 km2. K najzaujímavejším z nich patria:

  • Hikkaduwa (102 ha, vznik 8. 10. 2002) – jeden z troch morských srílanských parkov, rozkladá sa neďaleko letoviska Hikkaduwa. Ukrýva cenný koralový útes.
  • Horagolla (33 ha, vznik 28. 7. 2004) – leží 40 kilometrov od Colomba a chráni vzácne dvojkrídlačovité stromy Dipterocarpus zeylanicus.
  • Horton Plains (32 km2, vznik 16. 3. 1988) – jeden z najznámejších parkov Srí Lanky s vysokými horami (Kirigalpotta – 2 395 m n. m.), vodopádmi a veľkou rozmanitosťou živočíšnych druhov.
  • Ussangoda (349 ha, vznik 6. 5. 2010) – neveľký park na juhu ostrova s výskytom vzácnych morských korytnačiek.
  • Wilpattu (1 317 km2, vznik 25. 2. 1938) – najväčší a najstarší zo srílanských národných parkov s unikátnou populáciou leopardov.

Sri-Lanka-Leopard-patri-k-vzacnym-zivocichom-na-Sri-Lanke.jpg

Za zvieratami však môžete vyraziť aj do početných zoologických záhrad, chovných staníc alebo záchranných centier. K najznámejším patria Water World Lanka (Kelaniya), Safari park Ridiyagama (Hambantota), sloní sirotinec Udawalawa či Národná zoologická záhrada v Colombe.

Plavba za veľrybami

Vidieť veľryby v ich prirodzenom prostredí je nezabudnuteľný zážitok. Vydajte sa loďou za pozorovaním vráskavcov obrovských, najväčších tvorov na planéte. Medzi decembrom a aprílom máte veľkú pravdepodobnosť, že zbadáte veľryby pri brehoch Srí Lanky. Turistom sa často podarí okrem veľrýb vidieť i vorvaňov, veľryby Brydeove alebo kulohlavce čierne.

Pamiatky UNESCO na Srí Lanke

Na ostrove sa nachádza 8 lokalít zaradených na zoznam svetového a kultúrneho dedičstva.

NÁZOV ROK ZAPÍSANIA TYP PROVINCIA CHARAKTERISTIKA
Anuradhapura 1982 Mesto North Central Sväté budhistické miesto v džungli
Centrálna vysočina 2010 Príroda Central Horské lesy ukrývajúce ohrozené živočíšne druhy
Dambulla 1991 Chrám Central Skvelo zachovaný jaskynný Zlatý chrám s budhistickými a hinduistickými sochami
Galle 1988 Mesto South Európske opevnenie zo 16. storočia
Kandy 1988 Mesto Central Budhistické pútnické mesto za Buddhovým zubom
Polonnaruwa 1982 Mesto North Central Brahmanistické zrúcaniny záhradného mesta z 12. storočia
Sigiriya 1982 Mesto Central Zvyšky palácového komplexu z 5. storočia
Sinharaja 1988 Príroda South Jeden z posledných dažďových pralesov na ostrove so vzácnou faunou a flórou

 

Nakupovanie na Srí Lanke

Najväčší výber tovaru a suvenírov je v Columbe, metropole Srí Lanky. Jej návštevníci s obľubou nakupujú ručne vyrábané predmety ako ručne tkané batikované látky, drevené masky, výrobky z bambusu, kokosu a dreva. Ak chcete sebe alebo najbližším urobiť naozajstnú radosť, rozhliadnite sa po zlatých šperkoch a opracovaných drahokamoch. Nezabudnite vždy zjednávať s úsmevom.

Na návštevu stojí napr.:

  • Nákupný areál Dutch Hospital v Colombe
  • Batikovacie štúdio Jayamali v Kandy
  • Hlavný rybí trh v Negombu
  • Trhovisko pri dostihovom závodisku v Columbe
Sri-Lanka-Wellness-na-Sri-Lanke.jpg

Prepitné

V krajine sa k cenám za jedlo a ubytovanie obvykle účtuje 10% príplatok za obsluhu. Tento príplatok sa však nepovažuje za prepitné v pravom zmysle slova, preto sa za dobrý servis necháva ešte dobrovoľná čiastka navyše.

Zábava a nočný život

Srí Lanka je okrem prekrásnej prírody a mnohých jedinečných pamiatok obľúbeným miestom na trávenie nocí plných zábavy. V najrušnejších uliciach Columba nájdete kluby slúžiace ako kasína, v ktorých je živo od večera do rána. Označenie kasíno sa však pre nich nesmie používať, pretože gamblerstvo je v niektorých štátoch južnej Ázie ilegálne.