Západ ostrova

Umiestnenie: Španielsko Mallorca Západ ostrova
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Andraitix

Mestečko Andraitix obklopujú háje mandľovníkov a olivovníkov. Má asi sedem tisíc obyvateľov. Jeho najvýznamnejšími historickými pamiatkami sú farský kostol zo 13. storočia a veža Son Más. Odtiaľ si môžete urobiť výlet do prístavu Puerto de Andraitix, dedinky San Telmo či na pláž Camp de Mar. Tu je športový prístav a mnoho turistických služieb. San Telmo privíta návštevníkov prekrásnou plážou a výhľadom na ostrov Sa Dragonera.

Sa Dragonera

Na neobývanom ostrovčeku Sa Dragonera nájdete zrúcaniny majáku. Za svoje meno vďačí prítomnosti početných tzv dragons - malých jašterov a jašteríc (lagartijas), ktorí spolu s racky a sokoly tvorí faunu ostrova. Loď na ostrovček Sa Dragonera vypláva z niekoľkých miestnych prístavov.

Banyalbufar

Táto malá dedinka s 500 obyvateľmi si zachovala svoj tradičný ráz. Má úzke uličky a zaujímavá terasovité políčka siahajúce až k moru.

Valldemossa s kartuziánskym kláštorom

Mestečko Valldemossa s kartuziánskym kláštorom sa nachádza v pohorí Sierra de Tramuntana kúsok od hlavného mesta Palma de Mallorca. Je známe vďaka kartuziánskému kláštoru La Cartuja. Z mesta budete mať krásne výhľady na pitoresknej spleť domov na svahoch v záplave zelene. Farský kostolík San Bartolomé z roku 1245 a palác Palacio del Rey Sancho zo 14. storočia sú najcennejšími
historickými budovami mestečka. Kartuziánsky kláštor bol pôvodne kráľovským palácom.

Koncom 14. storočí daroval kráľ svoj palác poriadku kartuziánov. V 19. storočí sa kláštor stal súkromným majetkom a cely mníchov boli pretvorené na byty. Tunajšími hosťami boli napríklad aj George Sandová alebo Frédéric Chopin.

Deià

Deià je jednou z najmalebnejších dediniek ostrova. Mnohí umelci a intelektuáli si zvolili túto dedinku ako miesto svojej rezidencie. Pláž v prístave rybárov (Cala Deià) inšpirovala nejedno výtvarné dielo. Neďaleko dedinky je mnoho vyhliadok, z ktorých možno obdivovať okolitú krajinu. Vyhliadka Mirador de Ses Pitesi ponúka jeden z najkrajších pohľadov
západného pobrežia. Je z nej vidieť skalné výbežok Sa Foradada, dom arcivojvodu Ľudovíta Salvátorského, panské sídlo Son Marroig a mnoho ďalšieho.

Sa Calobra

Sa Calobra je jednou z najznámejších a najkrajších zátok ostrova. Leží na západnom pobreží ostrova a strmá skaliská pohoria Sierra de Tramuntana sa zrkadlí v krištáľovej vode zátoky. Tunelom vysekanými v skale sa dá dôjsť až k miestu, kde ústi skalné strž Torrent de Pareis.

Soller

Približne 30 km od Palmy de Mallorca sa rozkladá mestečko Soller. Leží v úrodnom údolí medzi pohorím Sierra de Alfàbia s najvyššou horou Puig Major. Soller je známy svojimi plantážami pomarančovníkov a citrónovníkov. S prístavom Puerto de Soller je spojený starú električkovú dráhou.

Sollerský vláčik

Na trati dlhej 27 km je 13 tunelov. Od roku 1912 tu začala výstavba železnice a vlakov na parný pohon. Ten v roku 1929 nahradil súčasný elektrický. V roku 1913 sa otvorila trasa Soller - Puerto de Soller. Jazda touto historickou električkou je zaujímavým tipom na pekný výlet.

Inca

Inca je tretím najväčším mestom na Malorke. Je dôležitým priemyselným centrom. Niekoľko historických pamiatok si zaslúži pozornosť návštevníkov: kláštory San Francisco zo 14. storočia, San Geronimo, Santo Domingo a farský kostol Santa María la Mayor.

Kláštor Lluc

Legenda kláštora v údolí Lluc rozpráva o soške Panny Márie, ktorú našli začiatkom 13. storočia dvaja pastieri. Odniesli ju do blízkeho kostolíka Sant Pere d'Escorca, odkiaľ sa však stratila. Po dlhšom hľadaní sa našla znovu tam, kde ju našli prvýkrát, v údolí Lluc. Znovu boli odnesené do blízkeho kostolíka a znova zmizla. Miestny kňaz v mieste, kde bola soška opakovane nájdená, nechal postaviť malú kaplnku zasvätenú Panne Márii. Údolie Lluc je dodnes pútnickým miestom.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám