Palma de Mallorca

Umiestnenie: Španielsko Mallorca Palma de Mallorca
typ: Mesto

Náš názor

Palma de Mallorca je správne mesto Baleárskych ostrovov a hlavné mesto Mallorky. Leží v zátoke dlhej okolo 20 kilometrov. Má veľký obchodný prístav s dobrým spojením s niektorými španielskymi mestami. Letisko San Juan je jedným z najfrekventovanejších letísk Európy. V centre mesta sa nachádza historické jadro plné kultúrnych pamiatok z doby arabské nadvlády az obdobia pričlenenie ostrova ku Korune aragónskej a neskôr k Španielskemu kráľovstvu.

Katedrála La Seu

Medzi najvýznamnejšie a najznámejšie historické a kultúrne pamiatky ostrova patrí katedrála La Seu. Pochádza z roku 1230, kedy vládol Jakub I. Aragonský. Stavba bola dokončená až o 250 rokov neskôr v gotickom štýle. Prešla potom ešte rekonštrukciou vedenú katalánskym architektom Antoniom Gaudio.

Na základ stavby boli použité kamene z arabskej mešity, ktorá pôvodne stála na mieste dnešnej katedrály. Katedrála La Seu je impozantná budova s opornými oblúkmi a piliermi, vežami vysokými bezmála 60 metrov a zvonicou s deviatimi zvony. Katedrála má tri brány, interiér je osvetlený slnečným svetlom, ktoré preniká cez sklá veľkých kruhových roziet.

Palác Almudaina

Hneď vedľa katedrály stojí palác Almudaina, pôvodné sídlo maurských vezír a neskôr rezidenčný palác malorských kráľov. Palác má obdĺžnikový pôdorys a je obklopený štyrmi vežami, najznámejší je tzv Veža anjela. Na kráľovskom nádvorí Patio del Rey stojí kaplnka sv. Anny - Capilla de Santa Ana - s románskou bránou z červeného mramoru. Dnes je v paláci historické múzeum.

Hrad Castillo de Bellver

Gotický hrad zo 14. storočia stojí na pahorku nad mestom. Je veľmi peknú ukážkou stredovekej pevnostnej stavby kruhového tvaru. Do roku 1349 slúžil ako kráľovská rezidencia, neskôr ako väzenie. Z hornej terasy je krásny výhľad na mesto a zátoku.

Diecézne múzeum - Museo Diocesano

Museo Diocesano nájdete v Biskupskom paláci. Predstaví vám archeologické nálezy z prehistórie, doby rímskej aj arabské. Je tu vystavené niekoľko madon z rôznych období, gotické maľby a bibliografické zbierky.

Burza La Llonja

Burzový budova je v gotickom štýle. Pôvodne bola určená Komore obchodníkov mesta Palmy a dnes plní úlohu výstavnej siene. Klenba je podopretá špirálovitým stĺpy, ktoré pripomínajú palmové kmene.

Arabské kúpele - Banos Arabes

Pravdepodobne pozostatok kúpeľov, ktoré tvorili súčasť arabského paláca z 10. storočia. Do dnešnej doby sa zachovala
iba sieň pre parný kúpeľ.

Bazilika de San Francisco

Tento kláštor bol založený v roku 1232 Jakubom I. Aragonským. Za hlavným oltárom je hrobka "otca katalánčiny", mysliteľa a filozofa Ramona Llulla. Z tohto kláštora vyšiel Junipero Serra, zakladateľ San Francisca v Kalifornii.

Kostol Santa Eulalia

Farský kostol Santa Eulalia bol jedným z prvých kostolov postavených po znovudobytie ostrova kresťanmi. V jeho interiéri môžete vidieť peknú zbierku stredovekých doskových obrazov.

Palác Solleric

Solleric je najväčší a najznámejší šľachtický palác v Palme postavený v štýle Malorské architektúry zmiešanej s prvkami francúzskeho a talianskeho baroka. Pýši sa jedným z najkrajších patio. Dnes je využívaný ako kultúrne centrum, výstavná sieň aj informačnú kanceláriu.

Tržnica Olivar

Olivar je najvyhľadávanejšie tržnica v Palme, kde zoženiete čerstvé ovocie, zeleninu a najmä ryby. Ideálne miesto pre pozorovanie mallorského života.

Pueblo Espa~nol

Komplex vám ukáže miniatúrne napodobeniny významných stavieb z najrôznejších častí Španielska - kostoly, domy, paláce i celej dediny. Zaujímavým spestrením sú ukážky miestnych remesiel.

Es Baluard

Galéria moderného a súčasného umenia vystavuje diela významných maliarov Stredomoria. Medzi ne patrí napríklad Picasso, Miró, Tápies či Barceló. Expozícia je umiestnená v modernej budove včlenené do renesančných hradieb.

Múzeum - Nadácia Miró

"Územie Miró" v oblasti Marivent tvoria budovy a priestory, ktoré boli majetkom Joana Miró. Dnes je to nadácia "Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca". Joan Miró je autorom tisícov umeleckých diel výnimočné hodnoty. Dnes je "Územie Miró" prístupné aj verejnosti. Môžete tu vidieť viac ako 6 000 malieb, kresieb, čŕt, sôch a iných umeleckých exponátov. Okrem iného sa tu usporadúvajú výstavy, koncerty, konferencie a pod

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám