×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Čo vedieť o Malte?

Malta-Malta-je-vyspela-zeme,-clen-Evropske-unie.jpg

Pozrite sa na stručné poučenie o základných formalitách a pravidlách pobytu na Malte. Dozviete sa o možnostiach výmeny peňazí, clách, kontaktoch na úrady, dôležitých telefónnych číslach alebo o rozsahu tunajšej internetovej siete.

Štátne zriadenie

Maltská republika získala nezávislosť v roku 1964 a je členom Britského spoločenstva národov i Európskej únie. V čele štátu stojí prezident, vláda a parlament.

Administratívne členenie

Malta je veľmi malá krajina, napriek tomu sa administratívne člení na 68 lokálnych výborov. Hlavné mesto je Valletta.

Časový posun

Časový posun nie je treba riešiť, pretože Malta sa nachádza v rovnakom časovom pásme ako Slovenská republika a v lete sa tam zavádza letný čas.

Mena a peniaze

Menovou jednotkou Malty je euro (€).

Vo väčšine obchodov, hotelov a reštaurácií akceptujú platobné karty VISA, MasterCard a American Express. Hotovosť možno vybrať z bankomatov, ktoré nájdete v každom väčšom meste.

Komunikácia

Internet

Na Malte je široká sieť internetových kaviarní a väčšina hotelov disponuje niekoľkými počítačmi s prístupom na internet. Niektoré z hotelov, reštaurácií a kaviarní poskytujú tiež pripojenie prostredníctvom WiFi siete.

Pošta

Poštu na Malte nájdete v každej väčšej obci. Pohľadnice môžete poslať aj z recepcie vášho hotela alebo vhodiť do poštových schránok, väčšinou označených červenou farbou. Známky možno bežne zakúpiť na recepcii hotela či v obchode so suvenírmi.

Telefonovanie

Na Malte nájdete mnoho verejných automatov, väčšina z nich funguje na predplatené karty, ktoré sa dajú bežne kúpiť na poštách, v stánkoch s novinami alebo v obchodoch so suvenírmi. Telefónne automaty na mince sú skôr vzácnosťou. Pri hovoroch voľte predčíslie 00 a ďalej kód volanej krajiny (pre Slovenskú republiku 421).

V prípade aktívneho roamingu môžete na telefonovanie použiť mobilný telefón. Pokrytie mobilnej siete je na Malte dostačujúce.

Malta-I-behem-dovolene-pamatujte-na-doklady-a-uzitecne-kontakty.jpg

Dôležité čísla

 • Polícia: 112
 • Informácie: 190
 • Záchranná služba: 196
 • Hasiči: 199

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taliansku

Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A
00135, Roma
Taliansko
Tel.: +39 0636715200
Fax: +39 0636715265
Mobil: +39 3385432071 (diplomatická služba v mimopracovnom čase)

Zdravotná starostlivosť

V prípade uzavretia cestovného poistenia u ERV Európskej poisťovne prostredníctvom CK FISCHER sa obráťte s prípadnými zdravotnými ťažkosťami na svojho sprievodcu či na linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistencia.

Starostlivo si uložte všetky lekárske potvrdenia. Na základe podmienok dohodnutých v zmluve vám po návrate do SR poisťovňa výdavky na ošetrenie uhradí. Ak ste uzavreli cestovné poistenie u inej cestovnej poisťovne, riaďte sa jej inštrukciami.

Do svojej batožiny pred pobytom na Malte pridajte tiež repelent a základnú lekárničku. Neviete, kedy sa lieky proti vysokej teplote, prechladnutiu, zvracaniu, hnačke alebo zápalu budú hodiť.

Colné predpisy

Čo môžete na Maltu doviezť bez platenia cla?

Malta-Uzijte-si-dovolenou-na-Malte-plnymi-dousky.jpg
 • 200 kusov cigariet alebo 100 kusov cigariet s váhou 3 gramy na jeden kus, či 50 cigár alebo 250 gramov tabaku
 • 1 liter alkoholických nápojov s obsahom 22% alkoholu alebo 2 litre likéru alebo šumivého vína s obsahom alkoholu 22% alebo 2 litre ľahkých vín
 • 60 gramov parfumu
 • 100 gramov čaju
 • 200 gramov kávového extraktu
 • 250 mililitrov toaletné vody
 • 500 gramov kávy

Ak si veziete na Maltu väčšiu finančnú čiastku, je vhodné deklarovať ju počas príchodu colným úradom.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV.)


Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám