×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Madagaskare, ktoré by ste mali vedieť

Štátne zriadenie

Madagaskar je parlamentnou republikou na čele s prezidentom. Administratívne sa člení na 6 provincií s lokálnou samosprávou, ktoré sa ďalej delia na 22 okresov. V súčastnosti má takmer 23 miliónov obyvateľov a jeho hlavným mestom je takmer dvojmiliónové Antananarivo. Od roku 1960 je členom OSN. Ide o rozvojovú krajinu, v ktorej panovala do roku 1991 diktatúra. Ekonomický rast zaznamenáva od začiatku 21. storočia.

Jazyky

Úradným jazykom na Madagaskare je francúzština a malgaština.

Časový posun

Časový posun Madagaskaru je +2 hodiny oproti stredoeurópskemu zimnému času.

Madagaskar-Antananarivo-je-hlavne-mesto-Madagaskaru.jpg

Mena a peniaze

Madagaskarskou menou je ariari (MGA), ktorý sa ďalej delí na 100 centov. Najlepšie meniteľné sú eurá a doláre, kurz sa priemerne pohybuje okolo 2 500 MGA za 1 USD.

Kartou zaplatíte len vo vybraných supermarketoch v hlavnom meste, sieť bankomatov je veľmi riedka a spravidla fungujú len vo veľkých bankách, kde môžete zmeniť aj peniaze. Súkromné zmenárne takmer neexistujú. V hoteloch a pri turistických atrakciách sa väčšinou vyžaduje platba v miestnej mene, eurá a doláre prijímajú len veľmi neochotne.

Komunikácia

Madagaskar nemá vybudovanú infraštruktúru, na akú je bežný Európan zvyknutý.

Internet

Pripojíte sa spravidla len na miestach s mobilných signálom, čiže vo väčších mestách a letoviskách. Verejný internet je k dispozícii na poštách, ale vo všeobecnosti vyniká svojou pomalou rýchlosťou.

Pošta

Vo väčších aglomeráciách nájdete pošty. Počas týždňa sú otvorené od 7 do 17 hod. a v soboru od 8 do 11 hod. Pohľadnica z Madagaskaru putuje do Európy až 3 týždne.

Telefonovanie

Krajina má veľmi zlé pokrytie mobilným signálom. Funguje spravidla len vo väčších mestách alebo v populárnych turistických rezortoch. V nich je tiež k dispozícii sieť telefónnych búdok na karty, ktoré kúpite na pošte a v obchode.

Dôležité čísla

Záchrannú službu, políciu a hasičov by ste mali zastihnúť na čísle 117.

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083
Pretória, Juhoafrická republika
Tel.: +27 123422051
Mobil: +27 833041599 (pohotovostný mobil)
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/pretoria

Otváracie hodiny konzulárneho a vízového oddelenia:
Utorok a štvrtok – od 9:30 do 13:00 hod. (okrem štátnych sviatkov a voľných dní SR a Juhoafrickej republiky)

Zdravotná starostlivosť.

Najkvalitnejšej zdravotnej starostlivosti sa vám dostane výlučne na súkromných klinikách v hlavnom meste. Sú ale veľmi drahé a vyžadujú platbu vopred. Pred cestou tak uzatvorte dobré cestovné poistenie.

Colné predpisy

Bezcolne je možné na Madagaskar doviezť 500 kusov cigariet a jednu fľašu alkoholu. Dovoz parfumov je potrebné precliť. Dovoz zbraní a drog je zakázaný.

Z Madagaskaru je prísne zakázané vyvážať všetky rastliny a živé zvieratá (vrátane vtáčích vajec a ich škrupín), výnimku tvoria korenia v malom množstve. Vývoz kultúrnych pamiatok a umeleckých diel je možný len na základe povolenia ministerstva kultúry. Vývoz nazbieraných minerálov (polodrahokamov a drahokamov) je povolený do 1 kilogramu pri predložení riadnych dokladov. Ak ste vyvážané veci zakúpili, je potrebné predložiť doklad o kúpe. Dovoz valút nie je obmedzený, je ale zakázané vyvážať z krajiny miestnu menu v hodnote vyššej ako 400 tisíc MGA.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Madagaskare.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám