×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Bulharsko
  2. Burgas a okolie
  3. Mista
  4. Nessebar (chránená pamiatka UNESCO)

Nessebar (chránená pamiatka UNESCO)

Umiestnenie: Bulharsko Burgas a okolie Nessebar (chránená pamiatka UNESCO)
typ: Pamiatka UNESCO

Náš názor

Nessebar (starodávna Mesembria) býval v časoch gréckych a rímskych prosperujúcim prístavom, ale najväčšieho rozmachu sa dočkal na začiatku byzantskej éry.

Počas tureckej nadvlády tu aj naďalej zostalo gréckej biskupstvo a mesto bolo aj dôležitým centrom gréckej kultúry. Preto sa tu tiež zachovalo toľko stredovekých kostolov.

Až sa budete blížiť k polostrovu, budete míňať starý drevený mlyn. Podobných bývalo kedysi v každom pobrežnom meste tucet. Pred vami potom budú vystupovať masívne hradby, ktoré v staroveku mesto chránili. Ako základ pre murivo a tehlové steny z dôb Rimanov a Byzantíncov poslúžili bloky pôvodného gréckeho opevnenia zo 4. stor. pred nl Hneď za bránou sa nachádza archeologické múzeum. Vnútri nájdete zaujímavú zbierku ďakovných plakiet, náhrobkov, mincí a ďalších dôkazov o nessebarské minulosti. Medzi ďalšie exponáty patrí keramika dovezené z Grécka, zlaté šperky a ikony.

Nessebarské kostoly sú výsledkom troch vĺn výstavby - obdobie byzantskej vlády a prvého a druhého bulharského kráľovstva.

Za návštevu rozhodne stojí kostol Krista Pantokrator, kostol sv. Jána Krstiteľa, kostol Spasiteľa, kostol Archanjela Michaela a Gabriela, kostol Sveta Paraskevi, kostol Sveta Bogorodica a rozpadnutý Starý metropolitný kostol. Ten bol postavený v 5. storočia a práve tu slúžili omšu biskupi v časoch najväčšieho rozkvetu mestského štátu.

Nový metropolitné kostol, známy tiež ako Sveti Stefan, bol založený v 10. storočia a v 15. storočia úplne nahradil Starý metropolitný kostol. Väčšina fresiek, ktoré sú tam dnes k videniu, pochádza zo 16. storočia.

Podobná miesta

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám