Zoznam vecí na dovolenku: na čo nezabudnúť?

Aby ste predišli malým, či väčším komplikáciám pri cestovaní, nižšie uvádzame stručný zoznam úloh a vecí, na ktoré by ste mali pred odchodom myslieť. Podľa nášho návodu jednoducho zistíte, čo si so sebou vziať na dovolenku a na čo určite nezabudnúť.

Čo so sebou na dovolenku

 1. Cestovné doklady a víza
 2. Peniaze
 3. Lekárnička
 4. Kozmetika a hygienické potreby
 5. Plážové vybavenie
 6. Elektronika a ďalšie nevyhnutnosti

Cestovné doklady a víza

Uistite sa včas, či máte platné cestovné doklady. Do krajín mimo Európskej únie je potrebné mať platný cestovný pas, popr. ešte víza. Prehľad vybraných krajín, ktoré toto vyžadujú, nájdete v sekcii víza a cestovné doklady. Aby vaša cesta prebiehala hladko a vy ste so sebou mali všetky potrebné dokumenty, nezabudnite pribaliť letenky či poukazy (elektronickú letenku), potvrdenku o zaplatení (potvrdenie o rezervácii), vouchery a ďalšie nutné doklady.

Peniaze

Ak chcete, aby vás pri cestovaní naozaj nič neprekvapilo, oplatí sa vziať si so sebou na dovolenku hneď niekoľko druhov mien. Pred odchodom a po návrate do republiky je vhodné mať pri sebe eurá pre prípad nákupu drobností a občerstvenie. Podľa typu destinácie sa vybavte menami ako sú EUR alebo USD, ktoré možno uplatniť vo väčšine štátov. A samozrejme nezabudnite vymeniť dostatočný obnos peňazí na lokálnu menu krajiny, do ktorej mierite.
 
Stále obľúbenejšia medzi turistami je platba kreditnými kartami priamo na mieste. Nezabudnite si však vopred zistiť, aké poplatky za použitie v zahraničí si účtuje vaša banka.

Lekárnička

Rozhodne si so sebou na dovolenku nezabudnite zabaliť najnutnejšie lieky a zdravotnícke potreby. Odporúčame mať pri sebe ovínadlo, obväz, náplasti normálne + vodeodolné, lieky na kašeľ a nevoľnosť, krémy či gély na uštipnutie, alergiu a popáleniny. Neoľutujete pribalenie liekov na tlmenie bolesti, balzamu na pery alebo repelentu proti hmyzu. Dámy nezabudnú na hygienické potreby a samozrejme pravidelne užívané lieky.

Kozmetika a hygienické potreby

Ide o jeden z najdôležitejších bodov v zozname vecí na dovolenku. Iste teda nezabudnite na mydlo, šampón, kondicionér, prípravky na úpravu účesu - gély, laky, ďalej hrebene, vreckovky, toaletný papier, kefky na zuby, pastu, holenie pánske/dámske. Z kozmetiky potom dámske maľovanie, zrkadielko, odličovacie tampóny, antiperspirant. Ak hotel tieto služby neponúka nezabudnite pribaliť sušič vlasov, kulmu, či žehličku na vlasy.

Plážové vybavenie

V zozname vecí na dovolenku nesmie chýbať hlavne plážová výbava. Pribaľte teda do svojej batožiny osušky a uteráky, podložku na pohodlné ležanie na pláži, obuv k vode, topánky do vody, krémy na opaľovanie, športové potreby, šnorchlovaciu sadu, slnečné okuliare, plážovú tašku a zábavu v podobe hier, kariet, časopisov, knižiek alebo MP3.

Elektronika a ďalšie nevyhnutnosti

Vo vašej výbave by určite nemal chýbať ani fotoaparát alebo kamera + potrebné príslušenstvo ako nabíjačky, baterky, prípadne podvodný obal alebo ďalekohľad, ktorý sa hodí predovšetkým pri plavbách. Samozrejmosťou je mobil a nabíjačka. Do niektorých destinácií je vhodné vziať si so sebou el. redukciu. Aby bol váš zoznam vecí na dovolenku kompletný, pripíšte si na neho ešte drobnosti ako vreckový nôž, dáždnik či pláštenku, sprievodcu a slovník, manikúru, šitie, baterku a cestovné vankúšiky.

Čo si overiť a na čo nezabudnúť

 1. Batožina
 2. Cestovné poistenie
 3. Čo môžete prevážať v lietadle
 4. Zdravotné odporúčania
 5. Ostatné dôležité informácie

Batožina

Ak cestujete lietadlom, informujte sa vopred o váhových limitoch batožiny a o možnostiach prepravy neštandardných batožín, ako sú napríklad neskladná batožina alebo športové vybavenie. Tie totiž môžete prevážať len za určitých podmienok. Kompletné informácie nájdete v záložke batožina.

Cestovné poistenie

Vyraziť na zájazd bez cestovného poistenia je obrovský hazard. Nezabudnite si ho preto pred odchodom dohodnúť. Zvoliť si môžete poistenie, ktoré najlepšie zodpovedá výberu vašej dovolenky. CK FISCHER vám ponúka poistenie k akémukoľvek typu zájazdu. Môžete si objednať klasické poistenie k zájazdu, výhodné celoročné cestovné poistenie, alebo poistenie iba k letenkám a ubytovaniu.

Čo môžete prevážať v lietadle

Než začnete skladať veci do batožiny, pozrite sa vopred, čo si s pokojným svedomím na dovolenku môžete vziať a čo radšej nechať doma. Zoznam povolených a zakázaných predmetov nájdete v záložke predmety zakázané prepravovať v lietadle.

Zdravotné odporúčania

Pre aktuálne informácie o zdravotných odporúčaniach, ako je napríklad očkovanie, volajte našu infolinku 255 787 000 alebo sa pýtajte na ktorejkoľvek pobočke CK FISCHER.

Ostatné dôležité informácie

Chcete zistiť podrobnejšie informácie o destináciách týkajúce sa napríklad smeny peňazí, miestnych zvykov, dopravných predpisov a ďalších? Pozrite sa na stránku príslušnej destinácie.
 
Šťastnú cestu !!