Eurovíkend v Ríme

Čo sa Vám vybaví, keď sa povie Rím? Hlavné mesto, nachádzajúce sa v strategickej polovici talianskej čižmy, ktorá akoby spojuje alebo tiež rozdeľuje tak odlišný sever od juhu. 

S predmestím s takmer 3 a pol miliónmi obyvateľov. O stály prírastok sa starajú hlavne prisťahovalci vzhľadom k tomu, že Taliani ako národ majú jednu z najnižších pôrodností v Európe. 

Pokiaľ sa do Ríma ešte len chystáte, z nejakého neznámeho dôvodu stále váhate a dáte veľa na prvý dojem, tak to sa Vám môže stať niečo čomu sa hovorí láska na prvý pohľad. Možno je v tom aj trochu symboliky, ale ak obrátime názov mesta ROMA, objaví sa AMOR - boh lásky.

Rím, inak tiež právom nazývaný Večným mestom, Vás privíta s otvorenou náručou, náručou z ktorej sa Vám len tak nepodarí a hlavne nechce vymaniť. Odvážne sa pustíte do labyrintu spletitých a pizzou prevoňaných uličiek a budete si pripadať ako v práve otvorenej učebnici dejepisu. Každému sa isto vybaví majestátne a hrdé Colosseo či svetovo preslávená Fontána di Trevi.

Na jej popularite nesie podiel krásna Anita Ekberg zmáčajúca sa v jej vodách v “Sladkom živote” (La dolce vita 1960) Federica Felliniho a povera, že ak hodíte do fontány mincu, tak se do Ríma do roka vrátiš... Ale Rím sú tiež stále upchané cesty, netolerantní a taliansky temperamentní vodiči, každú štrbinu vypĺňajúce motocykle a skútre, mesto, ktoré ignoruje jazdný poriadok a často tiež semafory. Prechádzanie cesty je silným zážitkom a hovorí sa, že „v Ríme existujú len dva druhy chodcov – rychlí a mŕtvi“.

Pri prechádzaní sa musíte vybaviť značnou dávkou odvahy a možno i drzosti a musíte spoliehať na to, že keď už do tej cesty vkročíte, tak oni zastavia, a väčšinou tomu tak naozaj našťastie je. Talianskí vodiči sú od prírody vybavení rýchlymi reflexami, takže počet ťažkých nehôd je oveľa nižší než je bežné vo zvyšku Európy. Také tie bežné drgnutia taliansky vodič nepočíta. Tým sa trochu ospravedlňuje fakt, že mladí Taliani tak radi a tak dlho zostávajú doma v starostlivosti svojej matky.

Letecký eurovíkend v Ríme - Taliansko

3 denné pobyty s odletmi z Prahy (piatok - nedeľa)

 

Hotel ***

Cena s raňajkami od 320 €

Hotel ****

Cena s raňajkami od 360 €

Cena zahrňuje: leteckú dopravu Praha - Rím - Praha, ubytovanie na 2 noci s raňajkami, letiskové a bezpečnostné taxy.

Cena nezahrňuje: cestovné poistenie, transfery v destinácií, fakultatívne výlety, vstupy do pamiatok, sprievodcu po dobu zájazdu

Tipy na výlety v Ríme


Forum Romanum

Najstaršia časť Ríma, nesúca stopy významných historických etáp, sa nachádza medzi pahorkami Palatinom, Kapitolom a Esquilinom.

Koloseum

Symbol večnosti, moci, ale tiež bolesti a utrpenia, je jednou z najvýraznejších a tiež najznámejších antických pamiatok.

Fontana di Trevi

Úžasné umelecké dielo s nádherným barokovým súsoším, vytesaným z mramoru, ktoré predstavuje boha morí Oceána stojaceho na veľkej mušli tahanej morskými koňmi, patrí k najznámejším symbolom Ríma.

Španielske schody (Piazza di Spagna)

Kto by ich nepoznal aspoň z filmov alebo ako kulisu k módnym prehliadkam! Z tohoto mimoriadneho miesta dýcha južanská atmosféra, ktorú podtrhuje i prítomnosť paliem. Chvíľočku posedieť na schodoch a kochať sa je skoro povinnosťou každého turistu.

Vatikán

Leží na pravom brehu Tibery a je pápežovým suverénnym štátnym územím v Ríme. Základný kámeň bol položený 18. apríla 1506 za Júlia II, stavba sa však pretiahla na ďalších 120 rokov.