Mojžišova hora

Umiestnenie: Egypt Egypt - Sharm El Sheikh Mojžišova hora
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Desatoro tipov pre výlet na Mojžišovu horu

Hoci Mojžišova hora nie je najvyšším bodom Egypta, svojím významom všetky ostatné vrcholy v krajine výrazne prevyšuje. Považuje sa totiž za biblickú horu Sinaj, na ktorej Mojžiš dostal od boha dosky s Desatorom. V súčasnosti je to dôležité pútnické miesto a pôsobivá turistická atrakcia.

Mojžišova hora alebo hora Sinaj (arabsky Jabal Musá, egyptskou arabčinou Gebel Musa) meria 2 285 m n. m. Nachádza sa v južnej časti Sinajského polostrova, nad ďalšou významnou kultúrnou pamiatkou - kláštorom sv. Kataríny (UNESCO) a zhruba 220 kilometrov od Sharm El Sheikh. Okolie spadá pod národný park sv. Kataríny.

Výstup na horu Sinaj

Pútnické miesto na vrchole Mojžišovej hory zahŕňa grécky pravoslávny kostol a malú mešitu. Dostať sa k nemu je možné dvoma cestami – a obe lemujú stánky s občerstvením, suvenírmi a výrobkami náboženského charakteru. Prvú, menej náročnú cestu, zakončuje výstup po 750 schodoch, inak je ale celkom pohodlná (využíva sa aj na prepravu nákladov na ťave). Druhý variant vedie po 3 750 strmých schodoch vytesaných do skaly.

Dno údolia leží v nadmorskej výške 1 570 metrov, ide  o celkom náročnú túru s veľkým relatívnym prevýšením. Výstup na Mojžišovu horu začína skoro ráno pri kláštore sv. Kataríny. Na vrchole si vychutnáte nádherné svitanie a pri zostupe môžete obdivovať výhľady na okolité hory, sfarbené vychádzajúcim slnkom do rôznych odtieňov červenej.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám