Chrám v Karnaku

Umiestnenie: Egypt Egypt - Hurghada Chrám v Karnaku
typ: Náboženské stavby

Náš názor

Chrám v Karnaku, najväčší a najúžasnejší

Najväčším chrámovým komplexom a pamätihodnosťou celého faraónskeho Egypta je chrám v Karnaku s preslávenou stĺpovou sieňou, svätým jazerom a tajomnými hieroglyfmi. Jeho prehliadka prebieha proti zákonom času, pretože novšie stavby ležia pri dnešnom vchode a staršie z čias Strednej ríše sa nachádzajú v zadnej časti areálu. Celý chrám patrí do zbierky svetového dedičstva UNESCO.

Chrám v Karnaku, založený Senusretom I. okolo roku 1950 pred n. l., leží na severnom okraji Luxoru (staroveký Veset). Od brehov rieky Níl je vzdialený len asi 400 metrov, od letoviska Hurghada zhruba 280 kilometrov.

Vydajte sa na prehliadku chrámov v Karnaku

Vstup do komplexu, zhruba 1 500 rokov budovaného faraónmi ako Thumos I., Thumos III., Hatšepsut, Haremheb, Ramesse I., líbyjskými kráľmi a Ptolemaiovcami, tvorí prvý pylón (brána). Za ním sa rozkladá najväčšie chrámové nádvorie celého Egypta s rozlohou 8 tisíc metrov štvorcových. Uprostred sa týči 21 metrov vysoký stĺp, vľavo od vchodu je chrám Sethiho II., vpredu vpravo chrám Ramzesa III. a severne múzeum pod holým nebom.

Po stranách druhého pylónu sú dve kolosálne sochy Ramzesa II. z ružovej žuly a vľavo 15 metrov vysoká socha kráľa s malou soškou jeho dcéry a manželky. Najväčší poklad Karnaku tvorí Veľká stĺpová sála, ktorej výstavba trvala 50 rokov. Tretí pylón pochádza z doby Amenhotepa III. Na úzkom nádvorí medzi tretím a štvrtým pylónom bývali 4 žulové obelisky, z ktorých zostal len jeden, vysoký 23 metrov a vážiaci 143 ton.

Štvrtým až šiestym pylónom sa prichádza do najvyššej svätyne, kde sa ukrýval posvätný čln a obraz boha Amóna. Súčasťou obradov, symbolizujúcich dennú nebeskú cestu boha slnka Ámona (Réa), bývalo prenesenie posvätných bárok na hladinu posvätného jazera neďaleko Veľkého Amónovho chrámu. Gigantický skarabeus na brehu jazera značí slnko a znovuzrodenie, sedadlá sú pre divákov večerných predstavení Zvuk a svetlo.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám