Asuán

Umiestnenie: Egypt Egypt - Hurghada Asuán
typ: Mesto

Náš názor

Alexandria, jeden z divov sveta

Najeurópskejšie, najoriginálnejšie a najstarodávnejšie mesto Egypta, to všetko je úchvatná Alexandria. Dôvodov pre jej návštevu je hneď niekoľko: od spomienok na antický maják (dodnes sa skvie na mestskej vlajke aj znaku) cez rozsiahlu koloniálnu zástavbu až po modernú infraštruktúru, pláže a parky.

Alexandria (cez 5 miliónov obyvateľov) zaberá úzky pruh pobrežia pri Stredozemnom mori na severe Egypta. Aj s predmestiami dosahuje dĺžku asi 50 kilometrov. Juhovýchodne od nej tečie západné rameno delty Nílu, juhozápadne sa tiahne nekonečná Sahara. Metropola Káhira je vzdialená cca 200 kilometrov, letovisko Hurghada skoro 700 kilometrov.

Tam, kde kedysi stál alexandrijský maják

Alexandriu založil v roku 332 pred n. l. slávny vojvodca a panovník Alexander Veľký. Dlhé stáročia, až do zriadenia Fustátu (Káhira) za čias arabských dobyvateľov, bývalo hlavným mestom Egypta. Od 1. storočia sa tu začalo šíriť kresťanstvo, ktoré drasticky potláčal cisár Dioklecián. Mesto sa preslávilo slávnou alexandrijskou knižnicou, Alexandrijským národným múzeom, honosnou mešitou Abú El-Abbása Mursího, prezidentským palácom v Maamúre či Múzeom kráľovských klenotov.

Maják na ostrove Faro (v súčasnosti ide o polostrov), jeden zo siedmich divov sveta, bol postavený asi okolo roku 280 pred n. l. S výškou okolo 120 metrov (odhad, presná podoba ani rozmery nie sú známe) bol najvyššou stavbou celého staroveku. V priebehu storočí ho ničili zemetrasenia, vojenské útoky aj hrabiví obyvatelia, až sa definitívne zrútil roku 1326. Dnes sa na jeho mieste nachádzajú citadela Qaitbay a morské akvárium.

  • Neváhajte a navštívte Alexandriu v dosahu Hurghady.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám