Sofia

Umiestnenie: Bulharsko Varna a okolie Sofia
typ: Mesto

Náš názor

Sofia, hrdá bulharská metropola

Sofia je hlavné mesto Bulharska. Má jeden milión obyvateľov a rozkladá sa na západe Bulharska v obkľúčení pohoria Stara Planina (na severe) a Vitoša (na juhu). Diaľnicami je prepojená s Blagojevgradom, Plovdivom i Burgasom, diaľničné spojenie s Varnou sa ešte len buduje.

V rímskom a osmanskom zovretí

Sofijská história je dlhá a siaha až k tráckemu kmeňu Serdov, ktorý sa tu usídlil pred tromi tisíckami rokov. Premohli ich Rimania, postavili tu mesto a pomenovali ho Serdica. V 5. storočí nášho letopočtu bolo mesto vyplienené Hunmi. Cisár Justinián ho potom znova vybudoval a Serdica sa stala jedným z najvýznamnejších sídiel Byzantskej ríše na Balkáne.

V 7. storočí začali do mesta prenikať Slovania. V roku 1382 mesto, známe už ako Sofia, dobyli Turci a začalo 500 rokov ich nadvlády. Z tohto obdobia, keď Sofia prosperovala ako obchodné centrum, sa zachovalo iba pár mešít. Ekonomický pokles začal počas 19. storočia a zemetrasenie v roku 1852 ho ešte urýchlilo.

Búrlivý rozvoj Sofie

Po oslobodení (1878) bola Sofia vybraná za hlavné mesto nového štátu, predovšetkým pre svoju geografickú polohu. Prudký rast zažila až po 2. svetovej vojne, v období socialistickej výstavby. Sofijské továrne sa však v 80. rokoch dostali do prudkého úpadku a v 90. rokoch sa zrútili úplne.

Nasledovala vysoká nezamestnanosť a pokles životnej úrovne. Napriek tomu zvládla Sofia prechod ku kapitalizmu lepšie ako iné bulharské mestá.

Ruch okolo sofijského bulváru Vasila Levského

Na prvý pohľad vás Sofia asi nezaujme. Pokiaľ však navštívite historické centrum, objavíte krásne pamiatky v oblasti bulvárov Evlogiho Georgieva, Christa Boteva, Vasila Levského a triedy Slivnica. Navštíviť môžete katedrály, kostoly, kláštory aj miestne obchodné centrum.

Zaujímavá je aj moderná časť, v ktorej vás určite zaujme Národný palác kultúry z 80. rokov 20. storočia, pešia zóna s pamätníkom 1 300 rokov Bulharska alebo nákupné stredisko Vitoša. A pri návšteve Sofie určite nevynechajte najväčší trh Ženski pazár. Je otvorený každý deň od rána do večera a kúpite si na ňom potraviny, oblečenie, remeselné výrobky, starožitnosti a samozrejme širokú škálu suvenírov.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám