Balkánské pohorie

Umiestnenie: Bulharsko Burgas a okolie Balkánské pohorie
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Čaro majestátnej Starej Planiny

Nádherná vysokohorská oblasť, pripomínajúca Nízke Tatry, bola pre dávnych obyvateľov domovom zla, brlohom lupičov a sídlom severného vetra. Pás lesov a zelene tu končí zhruba v 1 600 metroch nad morom a nad ním už panuje len magický svet monumentálnych skalnatých velikánov.

Stará Planina horizontálne pretína celú strednú časť Bulharska od Čierneho mora až po Sofiu. Najvyššou horou je tu Botev, ktorý sa týči až do 2 376 metrov nad morom. Pri hrebeňových túrach tu na vás čaká množstvo útulných horských chát s občerstvením.

V srdci bulharského národného obrodenia

V 7. a 8. storočí sa pohorie stalo miestom zrodu bulharského národného štátu. Práve tu vytvorili bulharskí cháni feudálnu ríšu, ktorú historici nazývajú „prvé bulharské kráľovstvo“. Po období byzantskej nadvlády tu bulharská šľachta (bojári) vyhlásila „druhé kráľovstvo“ a založila nové a veľkolepé hlavné mesto Veliko Tarnovo.

Dediny a kláštory na Starej Planine pomohli bulharským tradíciám prežiť osmanskú okupáciu a tým pripravili pôdu pre nové zrodenie a rozšírenie pôvodnej domácej kultúry v 19. storočí.

  • Neváhajte a navštívte Starú Planinu v oblasti

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám