Ropotamo

Umiestnenie: Bulharsko Burgas a okolie Ropotamo
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Ropotamo, kus poriadnej divočiny pri Burgase

Rieka Ropotamo, ktorej ústie bolo prehlásené za národnú rezerváciu, je charakteristická nádhernou okolitou prírodou. Obklopujú ju lužné lesy, rákosie a ďalšie bujnejúce porasty, skaly a jaskyne. Na mieste, kde sa vlieva do Čierneho mora, sa týčia najvyššie duny celého Balkánu. 

Ropotamo má dĺžku 49 kilometrov a vzniká sútokom riečok Rosenska a Cerovska kúsok od dedinky Veselie. Do mora sa vlieva blízko letoviska Primorsko, asi 30 kilometrov juhovýchodne od Burgasu.

Plavba k Čiernemu moru

Po Ropotame sa môžete preplaviť loďkou. Pokojná plavba, dlhá niekoľko kilometrov, smeruje do mora k delte rieky. Na hladine sa kolíšu lekná, z húštin na brehu vylietavajú volavky a vodné korytnačky pádlujú v primeranej vzdialenosti za loďou. Vzácnych živočíšnych druhov tu žije viac ako sto.

Loďka nakoniec zamieri k ústiu Čierneho mora, kde sa otáča. Pred sebou uvidíte Hadí ostrov, ležiaci  už v mori. Nezastavuje sa na ňom, lebo je chránený a žijú tu nielen užovky, ktoré mu dali meno, ale aj vzácne vtáky, ktorým hady slúžia ako hlavná potrava.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám