Nessebar (chránená pamiatka UNESCO)

Umiestnenie: Bulharsko Burgas a okolie Nessebar (chránená pamiatka UNESCO)
typ: Pamiatka UNESCO

Náš názor

Nessebar, zrkadlo bulharskej histórie

Historická perla burgaského pobrežia sa nazýva Nessebar (15 tisíc obyvateľov). Leží severovýchodne od Burgasu, kúsok od známeho letoviska Slnečné pobrežie. Vyniká obrovským množstvom unikátnych pamätihodností. Jeho staré mesto, rozložené na malom ostrovčeku, bolo zaradené medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO.

Už pôvodná, starodávna Mesembria bývala v dobách gréckych a rímskych prosperujúcim prístavom, ale najväčšieho rozmachu sa dočkala až začiatkom byzantskej éry. Počas tureckej nadvlády tu aj naďalej ostalo grécke biskupstvo a mesto bolo dôležitým centrom gréckej kultúry. Preto sa tu tiež zachovalo toľko stredovekých kostolov.

Byzantské dedičstvo Nessebaru

Keď sa budete blížiť k polostrovu, budete prechádzať okolo starého dreveného mlyna. Podobných bývalo kedysi v každom pobrežnom meste tucet. Pred vami budú vystupovať masívne hradby, ktoré v staroveku mesto chránili.

Ako základ pre murivo a tehlové steny z čias Rimanov a Byzantíncov poslúžili bloky pôvodného gréckeho opevnenia zo 4. stor. pred n. l. Hneď za bránou sa nachádza archeologické múzeum. Vnútri nájdete zaujímavú zbierku ďakovných plakiet, náhrobkov, mincí a iných dôkazov o nessebarskej minulosti. Medzi ďalšie exponáty patrí keramika dovezená z Grécka, zlaté šperky a ikony.

Nessebar, to sú kostoly a ešte raz kostoly

Nesebarské kostoly sú výsledkom troch vĺn výstavby – obdobia byzantskej vlády a prvého a druhého bulharského kráľovstva. Za návštevu rozhodne stojí kostol Krista Pantokratora, kostol sv. Jána Krstiteľa, kostol Spasiteľa, kostol Archanjela Michaela a Gabriela, kostol Sveta Paraskeva a kostol Sveta Bogorodica.

Rozpadnutý Starý metropolitný kostol bol postavený v 5. storočí a práve tu slúžili omše biskupi v dobách najväčšieho rozkvetu mestského štátu. V 15. storočí ho úplne nahradil Nový metropolitný kostol (známy tiež ako Sveti Stefan), založený v 10. storočí. Väčšina fresiek, ktoré sú tam dnes k videniu, pochádza zo 16. storočia.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám