1. Fischer.sk
  2. Jamajka
  3. Jamajka
  4. Dôležité informácie

Dôležité informácie o Jamajke

Pohoda-na-Jamajke.jpg

Toto je Jamajka, vitajte! Prečítajte si zopár riadkov na úvodné zoznámenie sa. Nikdy neviete, kedy sa vám budú hodiť.

Štátne zriadenie

Jamajské kráľovstvo je parlamentná konštitučná monarchia v rámci Commonwealthu. Oficiálne je hlavou štátu britská kráľovná zastúpená generálnym guvernérom a predsedom vlády.

Administratívne členenie

Krajina je administratívne rozdelená na tri hlavné kraje, Cornwall, Middlesex a Surrey, ktoré sa ďalej členia na štrnásť okresov.

Hlavným mestom Jamajky je Kingston s 540 tisíc obyvateľmi, ktorý je tiež samostatným okresom. Ďalšími veľkými mestami sú Spanish Town so 110 tisíc, Portmore s 94 a Montego Bay s 84 tisíc obyvateľmi. Úradným jazykom je angličtina.

Časový posun

Na Jamajke je časový posun mínus šesť hodín oproti zimnému stredoeurópskemu času, mínus sedem hodín oproti letnému času. Ak u nás máme napríklad 12 hodín, na Jamajke majú 6 hodín ráno. V lete, kedy na Slovensku vládne letný čas, sa rozdiel zväčší a na Jamajke je len 5 hodín.

  • Počas zimného času: Jamajka – 6 hodín
  • Počas letného času: Jamajka – 7 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je jamajský dolár (JMD), ktorý sa ďalej delí na sto centov. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 50, 100, 500, 1 000 a 5 000 JMD a mince jednocentové, desaťcentové, 25 centov a 1, 5, 10, 20 JMD.

Vhodným miestom na výmenu peňazí sú banky vo väčšine miest, prípadne v turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Pokrytie internetom je na Jamajke celkom dobré, najmä v turistických oblastiach a mestách. V hoteloch býva k dispozícii počítač s internetom, prípadne bezdrôtové pripojenie. Vo väčších mestách existujú internetové kaviarne, ktorých obvyklá taxa sa pohybuje medzi tromi až šiestimi americkými dolármi za hodinu.

Pošta

Poštové úrady nájdete v mestách aj na vidieku. Pohľadnice a známky sa dajú kúpiť vo všetkých obchodoch, zásielka na Slovensko putuje približne štrnásť dní. Pošty bývajú otvorené v pracovné dni medzi deviatou a sedemnástou hodinou.

Telefonovanie

Telekomunikačné služby GSM sú na veľmi slušnej úrovni. Ostrov je, až na odľahlé vnútrozemské oblasti, našťastie pokrytý dobre, roaming funguje bez väčších problémov. V mestách a turistických lokalitách je k dispozícii tiež sieť telefónnych búdok na karty, ktoré sa dajú kúpiť na poštách a v obchodoch.

Typicke-pobrezie-Jamajky.jpg

Dôležité čísla

  • Hasiči: 110
  • Záchranná služba: 110
  • Polícia: 119

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane - Kuba

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havana
Kuba
Tel.: +53 72041884
Fax: +53 72041883
Mobil: +53 52630584 (konzulárna služba mimo úradných hodín v naliehavých prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)

Zdravotná starostlivosť.

Zdravotná starostlivosť je na Jamajke na pomerne vyspelej úrovni a poskytuje sa prevažne v súkromných zariadeniach. Je preto rozumné uzavrieť pred cestou dostatočné zdravotné poistenie. V prípade nutnosti ošetrenia sa platí ihneď na mieste. Existujú tu aj štátne kliniky, ale neodporúča sa využívať ich z dôvodov horšej starostlivosti a relatívnej zaostalosti.

Nepodceňte pri ceste na Jamajku skutočne nič a zabezpečte si dobre vybavenú lekárničku s liekmi proti hnačke a zvracaniu, horúčke alebo nachladnutiu, zápalu a alergickým reakciám. Nezabudnite na repelent a prípravok zmierňujúci poštípanie bodavým hmyzom.

Colné predpisy

Do krajiny sa dá bez preclenia doviezť jeden liter alkoholu okrem rumu, jeden kartón cigariet, pol kilogramu tabaku a osobné veci. Dovoz a prevoz drog, strelných zbraní, poľnohospodárskych produktov a zvierat s výnimkou britských je zakázaný. Vyviezť môžete tovar a suveníry v hodnote maximálne 700 eur.

(aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Jamajke.)