Abú Simbel
Umiestnenie: | |
---|---|
Typ: | Náboženské stavby |
Božské chrámy v Abú Simbel
Monumentálny „veľký chrám“ v Abú Simbel mal byť zasvätený bohom. V skutočnosti bol však vybudovaný iba s jediným účelom: aby ešte dlhé storočia šíril slávu svojho staviteľa, najväčšieho a najctižiadostivejšieho faraóna v egyptských dejinách Ramzesa II. Veľkého. Celá lokalita patrí k najväčším turistickým magnetom Egypta a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Abú Simbel leží na ostrovčeku pri brehu Násirovho jazera, iba 20 kilometrov od hraníc so Sudánom. Je to na historickom núbijskom území 32 kilometrov od Asuánu, 650 kilometrov od letoviska Marsa Alam a 760 kilometrov od Hurghady. Vedie k nemu rýchlostná cesta a kúsok od neho sa nachádza aj vnútroštátne letisko.
Ako sa presúvali simbelské chrámy
Jedinečné chrámy v Abú Simbel objavil švajčiarsky vedec Johann Ludwig Burckhardt v roku 1813. Do skalného masívu boli vytesané v 13. storočí p. n. l. Veľký chrám bol okrem Ramzesa zasvätený aj bohom Amenraovi, Rehachtejovi a Ptahovi. Jeho orientácia na východ zabezpečuje, že vychádzajúce slnko cez jarnú a jesennú rovnodennosť vždy sochy bohov 65 metrov hlboko v skale zaleje teplou žiarou.
Oba krásne chrámy v Abú Simbel sa tiež stali najveľkolepejšou pamiatkou, ktorá bola ohrozená zaplavením vodou v dôsledku výstavby Asuánskej priehradnej nádrže. Egypt a Spojené štáty sa preto 14. novembra 1963 dohodli, že za pomoci UNESCO zariadia ich premiestnenie, najväčšiu záchrannú akciu v dejinách archeológie. Samotný presun skončil v roku 1968.
Navštívte Abú Sambel v blízkosti Marsa Alam a urobte si na svojej dovolenke v Egypte výlet do histórie.