×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Tanzánii

Sjednocena-tanzanska-republika-se-muze-pochlubit-uzasnou-prirodou.jpg

Prečítajte si najdôležitejšie informácie o Tanzánii. Dozviete sa o tamojšej mene, časovom posune, úrovni zdravotnej starostlivosti, colných predpisoch, telefonovaní, pošte a ďalších záležitostiach každodenného života.

Štátne zriadenie

Zjednotená tanzánska republika je členom Organizácie spojených národov a Commonwealthu a na jej čele stojí prezident. Vznikla federatívnym zlúčením dvoch predtým suverénnych štátov Tanganiky a Zanzibaru.

Administratívne členenie

Správne je Tanzánia rozdelená do 26 okresov, pričom ostrovy Zanzibar a Pemba majú čiastočnú autonómiu. Hlavným mestom je Dodoma, najväčším a zároveň správnym a obchodným centrom takmer trojmiliónový Dar es Salaam.

Časový posun

Časové pásmo Tanzánie je o tri hodiny posunuté pred GMT. V porovnaní so stredoeurópskym časom robí posun plus dve hodiny, oproti letnému času plus jednu hodinu. Prakticky to znamená, že ak je u nás 20 hodín, v Tanzánii majú 18 hodín, v lete 19 hodín.

  • Počas zimného času: Tanzánia + 2 hodiny
  • Počas letného času: Tanzánia + 1 hodina

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je tanzánsky šiling (TZS), ktorý sa ďalej delí na 100 senti. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilingov, mince 5, 10, 20 a 50 senti a mince 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 šilingov.

Ideálnym miestom k výmene hotovosti sú zmenárne, banky či niektoré hotely vo veľkých mestách a turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Internetové pokrytie je vcelku uspokojivé, vo všetkých väčších mestách sú v prevádzke internetové kaviarne poskytujúce tiež IP telefónne služby. Vo významnejších hoteloch a nákupných centrách je bežná tiež bezdrôtová sieť Wi-Fi.

Pošta

Poštové služby sú dostupné vo všetkých rozsiahlejších aglomeráciách. Zásielka do Českej republiky putuje približne týždeň.

Telefonovanie

Na väčšine územia fungujú SIM karty s roamingom českých operátorov, v odľahlých územiach a národných parkoch môže byť signál slabý či miestami nedostupný. Po celej krajine je dobre zavedená hustá sieť telefónnych búdok na karty či takzvaných telefónnych stánkov. Volať do zahraničia sa dá i z každej pošty.

Zirafy-na-tanzanske-savane.jpg

Dôležité čísla

Medzinárodná predvoľba Tanzánie: +255
Integrovaný záchranný systém: 112

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Českej republiky v Keni

Jumuia Place
Lenana Road
P. O. Box 48785
00100 Nairobi
E-mail: nairobi@embassy.mzv.cz
Telefón: (+254 20) 273 1010, 11, 12
Web: www.mzv.cz/nairobi

Zdravotná starostlivosť

Štátne zdravotnícke zariadenia sú veľmi zaostalé, dôrazne sa v prípade potreby ošetrenia odporúča vyhľadať súkromnú kliniku, kde je starostlivosť ďaleko lepšia, skoro na európskej úrovni. Lekárska pomoc sa hradí na mieste, je veľmi dôležité byť zdravotne poistený u niektorej z renomovaných inštitúcií, inak môže nemocnica zložitejšiu liečbu i odmietnuť.

Pripravte sa na riešenie bežných problémov a vybavte sa so základnou lekárničkou s liekmi proti prechladnutiu, horúčke, hnačkám, zvracaniu, zápalu a alergickým reakciám. Pribaľte i repelent a prípravok zmierňujúci poštípanie bodavým hmyzom.

Colné predpisy

Tanzánske colné predpisy výslovne zakazujú vývoz, dovoz a prevoz trofejí a častí divokej zvery a tiež akékoľvek výrobky zo slonoviny.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Tanzánii.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám