Poloha a ďalší zemepis Sardínie

Ostrov Sardínia je druhým najväčším v Stredomorí a zároveň tvorí jeden z talianskych regiónov. Leží západne od Apeninského polostrova a 12 kilometrov od francúzskej Korziky, od ktorej je oddelený prielivom Bocca del Bonifacio. Sardínske pobrežie, ktorého dĺžka je 1 894 kilometrov, ponúka okrem strmých a skalnatých úsekov aj úctyhodný pás pláží celkovo dlhý 900 kilometrov.

Sardínia je aj napriek pomoci Ríma a zriadeniu "plánu obnovy" stále krajinou s málo rozvinutou ekonomikou. Talianska vláda investovala napríklad do výstavby turistických centier na Costa Smeralda. Ťažký priemysel je zastúpený ťažbou rúd, zinku, olova, medi alebo železa. Spracováva sa pšenica, jačmeň, vinič, olivy, tabak a ryby.

Ako veľmi je zaľudnená Sardínia?

Na Sardínii žije okolo 1,6 milióna ľudí, predovšetkým Kataláncov, Korzičanov a pôvodných obyvateľov, Sardov. Od Talianov sa líšia svojou špecifickou kultúrou, tradíciami, zvykmi aj samostatným románskym jazykom ,sardínčinou. Sú veľmi spoločenskí, ctia si spolupatričnosť k svojej dedine a regiónu. Hlavným mestom je Cagliari s množstvom historických pamiatok.

sardinia-Krasy-severneho-pobrezia-Sardinie,-v-pozadi-je-vidiet-Korziku.jpg

Sardínski obyvatelia sú rímsko-katolíckymi kresťanmi. Hlavné kostoly sú otvorené po celý deň a na ich návštevu sa oblečte striedmo, majte zahalené kolená, ramená aj paže.