1. Fischer.sk
  2. Taliansko
  3. Poloha a geografia

Stručný taliansky zemepis

Taliansko má tvar preslávenej čižmy začínajúcej na severe v snehobielych vrcholkoch Álp a končiacej na juhu v slnečnej Kalábrii. Veľká časť ostrova sa rozkladá na Apeninskom polostrove, navyše k nemu patria i dva významné ostrovy: Sicília a Sardínia.

Hranice Talianskej republiky sa ťahajú pozdĺž Francúzska, Švajčiarska, Rakúska a Slovinska, avšak jeho väčšiu časť obklopuje more. Na východe to je Jadran, ďalej Iónske a Stredozemné more, na západe more Tyrrhenské, údajne najkrajšie zo všetkých, a Ligúriu s Toskánskom obmýva Ligúrske more.

Významné talianske vrchy

Severnej polovici Talianska dominuje rieka Pád s okolitou nížinou s rovnakým názvom, príliš kopcovitá nie je ani Apúlia. Zvyšok talianskeho povrchu je však veľmi hornatý. Vo Valle d´Aosta sa týči najvyšší alpský štít Mont Blanc, chrbticou pevniny na tomto území sú Apeniny, na Sicílii dymí najvyššia európska sopka Etna, a aj Sardínia je pokrytá pásmom hôr.

Taliansko-Liparske-ostrovy,-sopecna-perla-Tyrrhenskeho-mora.jpg

Rozloha Talianska je 301 338 kilometrov štvorcových, dĺžka pobrežia je 7 600 kilometrov. Počet obyvateľov dosahuje 60 miliónov, z ktorých prevažná väčšina je katolíckeho vyznania. V hlavnom meste Rím žijú približne 3 milióny ľudí.