×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o St. Lucii

Dobre-se-pripravte-na-krasu-Svate-Lucie.jpg

Doplňte si znalosti o Svätej Lucii, mnohé sa vám počas dovolenky budú hodiť. Niektoré z nich, ako napríklad časový posun, mena alebo zdravotná starostlivosť majú zásadný charakter.

Štátne zriadenie

Svätá Lucia je konštitučná monarchia, ktorej formálnou hlavou je britská kráľovná zastúpená generálnym guvernérom. Výkonná moc fakticky spočíva v rukách miestnej vlády na čele s premiérom.

Administratívne členenie

Štát je administratívne členený na jedenásť grófstiev, zvláštny status má oblasť Canaries.

Časový posun

Časový posun je mínus päť hodín oproti stredoeurópskemu času. V lete, počas letného času, rozdiel narastá na mínus šesť hodín. V Českej republike teda máme napríklad 17 hodín a na Svätej Lucii je zrovna práve poludnie. V jarných a letných mesiacoch, kedy u nás vládne letný čas, majú na Svätej Lucii ešte o hodinu menej, tzn. je tam 11 hodín.

  • Počas zimného času: St. Lucia - 5 hodín
  • Počas letného času: St. Lucia - 6 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je východokaribský dolár (ECS), ktorý sa ďalej delí na 100 centov, na mieste je však možné platiť i americkými dolármi. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 východokaribských dolárov a mince 1, 2, 5, 10 a 25 centov i 1 dolár.

Najlepším miestom k výmene peňazí sú banky v mestách a pri hoteli.

Komunikácia

Internet

Internet je na ostrove celkom rozšírený, v mestách nájdete tiež internetové kaviarne. Hotely a niektoré obchody sú pokryté Wi-Fi signálom.

Pošta

Poštové služby sú dostupné po celej krajine, úrady bývajú otvorené v bežné dni medzi ôsmou a šestnástou hodinou. Zásielka sa obvykle do Českej republiky dostane počas štrnástich dní.

Telefonovanie

Telekomunikačný systém je moderný, z pevných liniek a telefónnych búdok sa bez problémov dovoláte do celého sveta a GSM pokrýva ostrov takmer stopercentne. Roamingové služby českých operátorov fungujú veľmi dobre.

Dôležité čísla

  • Ambulancia: 911
  • Hasiči: 911
  • Polícia: 999

Kontakty na úrady

Svätá Lucia - Stálá misia New York

1109-1111 Madison Avenue
NY 10028
New York
E-mail: un.newyork@embassy.mzv.cz
Telefón: +1 646 981 40 01
Web: www.mzv.cz/newyork

Zdravotná starostlivosť

V krajine existujú dve štátne nemocnice na biednej úrovni a niekoľko súkromných kliník so starostlivosťou porovnateľnou s európskou. Ošetrenie je potrebné platiť vopred a v hotovosti. Odporúčame pred cestou uzatvoriť cestovné poistenie, s ktorého vybavením vám radi pomôžeme. Pre istotu sa vybavte lekárničkou s liekmi zmierňujúcimi hnačky, zvracanie, horúčku, prechladnutie, zápaly alebo alergické reakcie. Užitočný bude tiež prípravok na ošetrenie uštipnutí bodavým hmyzu a repelent.

Colné predpisy

Pre Svätú Luciu platia všeobecné colné predpisy zakazujúce dovoz strelných zbraní a drog. Veci dennej potreby a adekvátnu hotovosť je možné doviesť bez colných formalít.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Svätej Lucii.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám