×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Aktivity na Gran Canarii

Spanielsko-05-Gran-Canaria-Na-Gran-Canarii-sa-rozhodne-nudit-nebudete.jpg

Gran Canaria síce nie je najväčším z Kanárskych ostrovov, ale je tým najnavštevovanejším. Ponúka veľké, turisticky vybavené letoviská i krásu prírody vo vnútrozemí. Za návštevu stojí hlavne hlavné mesto Las Palmas  plné kultúrnych a architektonických pamiatok. Zaujímavých miest je tu ale celý rad.

Rovnako by ste nemali vynechať ochutnávku španielskej kuchyne v miestnych reštauráciách. Hlavne čerstvé ryby a morské plody tu vedia pripraviť úplne vynikajúco. Na Gran Canarii sa tiež výrobne nakupuje. Väčšinou sú to skôr lacnejšie suveníry, ale výber je obrovský a ako spomienku na dovolenku si určite kúpte aspoň nejakú drobnosť.

Športy

Adrenalínové a vodné športy

Na Gran Canarii sú ideálne podmienky na surfovanie. A to pre úplných začiatočníkov, ako aj pre skúsených surferov. Priaznivý vietor praje i windsurfingu. Kto tieto športy neovláda, môže využiť služby nejedného školiaceho strediska.

Golf

Na Gran Canarii sa golf hrá už viac ako 120 rokov. Prvé ihrisko tu postavili už na konci 19. storočia. Vďaka priaznivému podnebiu sa tu hrá bez prestávky celý rok. Golfové ihriská Gran Canarie hostia niekoľko národných a medzinárodných turnajov a uspokoja i náročnejších golfistov. 

Potápanie

Na Gran Canarii síce nie sú možnosti šnorchlovania porovnateľné napríklad s populárnou Marsa Alam v Egypte, na druhej strane otvorený oceán poskytuje väčšie bohatstvo fauny a flóry a pre mnohých teda i väčší zážitok.

V hĺbke môže byť viditeľnosť oceánu pokojne i 25 metrov. Vždy je samozrejme lepšie, ak si nájdete miesto, kde nie je piesočnaté pobrežie. Okolo ostrova je hneď niekoľko vhodných lokalít, odporúčame ale vyraziť do miest bez turistov i miestnych obyvateľov. K najlepším lokalitám patrí napríklad oblasť Maspalomas, Arguineguín/Anfi, Puerto Rico/Amadores nebo Mogán/Taurito.

Vodné parky 

Obľúbený akvapark leží neďaleko Campo Internacionál v Maspalomas. Užijete si celý rad vodných šmykľaviek, reštaurácií, snack barov i obchodov. Hlavnou atrakciou sú bazény s umelými vlnami. 

Wellness a spa 

Už v druhej polovici 19. storočia začal byť ostrov vyhľadávaným miestom na relaxáciu a odpočinok. Návštevníci z celej Európy sa kúpali v liečivých vodách v starých kúpeľoch Azuaje a Los Berrazales. V 60. rokoch 20. storočia vzniklo na Gran Canarii zdravotné stredisko na dunách – Maspalomas. Kúpele na dunách boli slnečným terapeutickým centrom, ktoré využívalo ideálnu kombináciu slnka a piesku. Dnes už je recept na zdravie dovedený k dokonalosti – v rade wellness a spa centier sa dnes využívajú najmodernejšie kozmetické a wellness procedúry. Opýtajte sa na recepcii vášho hotela, určite vám odporučia možnosti v okolí.

Nakupovanie

Obchody

Menšie obchody so základnými potravinami a suvenírmi nájdete v každom letovisku. V turistických strediskách sú supermarkety a ďalšie predajne otvorené celý deň vrátane víkendov. Niektoré obchody ale dodržiavajú siestu medzi 13. a 17. hod. a v nedeľu majú zatvorené. Ceny v supermarketoch sú porovnateľné s SR, v klasických obchodoch o niečo málo vyššie. Pozitívnou správou je, že na všetkých Kanárskych ostrovoch vrátane Gran Canarie je benzín lacnejší ako u nás.

Trhy

Najvýhodnejšie nakúpite na trhoch. Ak máte radi čerstvú zeleninu a ovocie, nie je nič lepšie ako ísť práve na trhy. Obľúbené trhy nazývané mercadillo nájdete na Gran Canarii takmer vo všetkých väčších oblastiach. Vo zvyšných častiach ostrova sa usporadúvajú každú nedeľu. Okrem ovocia a zeleniny tam zoženiete výšivky, keramický tovar, kožené výrobky alebo malé hudobné inštrumenty timples. Typickou miestnou špecialitou je banánový likér a rum s medom.

Nakupovanie suvenírov

Pletený tovar a Timple

Tašky a klobúky z palmových listov, košíky alebo vtáčie klietky z rákosia sa predávajú skoro všade na ostrove. Timple je hudobný nástroj, ktorý sa podobá gitare. V porovnaní s ňou je ale menší a nechýba na žiadnej kanárskej slávnosti. 

Výšivky a keramika 

Veľmi známe sú kanárske ažúrové výšivky, ktorými sú zdobené obrusy, deky, blúzky i posteľná bielizeň. Typické sú nádoby z Atalaya. Sú vyrobené bez hrnčiarskeho kruhu a tvarom i materiálom pôsobia archaicky. 

Kanárske nože (cuchillos canarios) 

Nôž kanárskych dedinčanov z Guía má veľmi široké vrúbkovanie a vretenovitú rukoväť ozdobenú kostenými, rohovými, striebornými a mosadznými pásmi. Menšie výrobky môžu slúžiť aj ako nože na otváranie listov. 

Bižutéria 

Prívesky, brošne, spony k opaskom sú väčšinou zdobené vzormi guančských Pitanderas. 

Potraviny

Vynikajúci kozí syr queso de flor, pikantné omáčky mojo alebo sladký Bienmesabe z Tejedy.

Nápoje 

Obľúbený je banánový alebo mandľový likér a rum s medom, ktorý nájdete pod názvom Ron miel.

Reštaurácie

Dobré reštaurácie nájdete po celom ostrove. Španielska kuchyňa je preslávená a za ochutnanie stoja hlavne čerstvé ryby a morské plody ako krevety a chobotnice. Sprepitné sa necháva vo výške 5 až 10 percent z celkového účtu. Malé sprepitné sa dáva aj chyžným, recepčným, čašníkom, vodičom autobusov, sprievodcom a ďalším pracovníkom v turistických službách.

Zábava a nočný život 

Púte, výstavy a miestne festivaly majú na ostrove dlhú tradíciu. Vo väčších mestách, hlavne na juhu, si môžete užívať párty až do včasných ranných hodín v baroch, hostincoch, kluboch a na diskotékach.

Prečítajte si, kedy Španieli na Kanárskych ostrovoch slávia štátne a náboženské sviatky.
 

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám