Geografický popis Formentery

Ostrov Formentera je štvrtým najväčším ostrovom Baleárských ostrovov. Jeho celková rozloha je 82 kilometrov štvorcových a od susednej Ibizy, s ktorou tvorí tzv. Pityuské ostrovy (Ostrovy pínií), ho oddeľuje morská úžina Els Freus, široká zhruba iba 4 kilometre. Španielska pevnina je vzdialená asi sto kilometrov.

Ľúbezné kopčeky a nádherné pláže na Formentere

Ostrov sa skladá z dvoch vápencových masívov vyčnievajúcich zo Stredozemného mora. Sú spojené asi 7 kilometrov dlhým a 5 kilometrov širokým piesočnatým pásom. Východná vysočina má najvyšší vrch Sa Mola (192 metrov), západná pahorkatina Barbaria sa zdvíha v bode Puig de Guillem do 106 metrov.

Spanielsko-03-Formentera-Karibik-Stredomoria,-tak-sa-tiez-obcas-hovori-Formentere.jpg

Mierne zvlnenú južnú stranu lemujú nádherné chránené piesočnaté pláže, severné úbočia tvoria skalnaté útesy, ktoré sa nachádzajú pri plážach s hrubšími kameňmi a skalami. V severnej časti sa rozlievajú dve veľké slané jazerá Estany Pudent a Estany des Peix a staré soľné plošiny.

Obyvateľstvo a hospodárstvo Formentery

Formentera má asi 7 500 obyvateľov prevažne katalánskej národnosti. Väčšinu tvoria rímski katolíci. Najväčšie mestečko sa volá Sant Francesc de Formentera. Hlavná cesta z prístavu La Sabina spája najzápadnejší bod ostrova Cap de Barbaria s najvýchodnejším bodom Punra des Far a malým komplexom Es Pujols.

Formentera bola do 60. rokov 20. storočia sebestačným ostrovom poľnohospodárov a rybárov. Všetko sa zmenilo s príchodom cestovného ruchu, v ktorom dnes pracuje až 80 percent všetkých obyvateľov a ostrov má z neho väčšinu príjmov.