Almeríjska fauna a flóra

Almería je najviac vyprahnutou časťou Španielska s rozľahlou skalnatou polopúšťou, je však bohatá na zaujímavé prírodné lokality. Napríklad oblasť Valle del Almanzora je paradoxne jednou z najväčších zelených plôchAndalúzie. Prírodná a historická oblasť Alpujarra na južných svahoch pohoria Sierra Nevada je pretkaná hlbokými kaňonmi.

Unikátne almeríjske prírodné podmienky

Najväčšou perlou je národný park Cabo de Gata – Níjar, vyhlásený roku 1997 za biosférickú rezerváciu UNESCO, predovšetkým vďaka jedinečným geologickým útvarom a voľne žijúcim plameniakom.

Spanielsko-12-Almeria-Priroda-spanielskeho-juhu,-to-su-tiez-vsadepritomne-palmy.jpg

Aj keď Almería disponuje suchým a teplým podnebím, v jej divokej prírode nájdeme celý rad zástupcov živočíšnej ríše. Milovníci prírody tu nájdu ideálne podmienky na pozorovanie voľne žijúcich zvierat vo svojom prirodzenom prostredí, tiež ide o tranzitné miesto pre sťahovavé vtáky. Medzi najtypickejšiu zver patria chránené líšky, divoké prasatá, jelene, jazvece a divoké mačky.

Botanická prechádza po španielskom juhu

Vzhľadom k tunajšej klíme rastú v Almeríi skôr odolnejšie stromy. V horských oblastiach často uvidíte iba kroviny, v nižšie položených lesných porastoch sa darí hlavne dubom. Pri vlhkom morskom pobreží a v pohorí Sierra Nevada vďaka hornej časti údolia rieky Andarax nájdete aj jelše, vŕby a borovice. Na severe a na západe sa v Sierra de Gador a Alpujarra nachádzajú lesy tvorené prevažne borovicami aleppo.

Vďaka špecifickým podmienkam v celej oblasti sa tu objavujú špecifické a často endemické rastliny. Za tie najpôvabnejšie sa považujú orchidei, papuľky, klinčeky alebo narcisy. Z voňavých bylín je to tymian a levanduľa. V provincii Almería je katalogizovaných viac ako 2 500 cievnatých rastlín, čo ju zaraďuje k najbohatším miestam biologickej rozmanitosti v Európe.