×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Peloponéz je a nie je ostrov. Rozloha, poloha a ďalšie zemepisné údaje

Peloponéz je neobyčajne veľký, členitý a rozmanitý polostrov v Stredomorí, ktorý je súčasťou Grécka. Jedinečný výtvor ľudskej mysle i rúk ho od kontinentálnej pevniny raz oddeľuje a raz s ňou zasa spája: Korintský prieplav prekopaný v roku 1893 skrz Korintskú šiju skracuje menším lodiam plavbu zo Sarónskeho zálivu do Korintského, gigantický diaľničný most Charilaosa Trikoupisa medzi mestami Rio a Antirio bol slávnostne otvorený v roku 2004.

Grecko-14-Peloponez-Clenite-pobrezie-Peloponezu-pri-Methoni.jpg

Rozloha Peloponézu je 21 550 kilometrov štvorcových, je teda rovnako veľký ako Stredočeský kraj vrátane Prahy s Juhočeským krajom dohromady. Od Balkánskeho polostrova ho na severe delí Korintský záliv dlhý takmer 200 kilometrov, na západe ho obmýva Jónské more s ostrovmi Kefalónia, Ithaka a Zakynthos na dohľad.

Pohľad na mapu Peloponézu

Na juh, do vôd Stredozemného mora, vyčnieva z Peloponézu trojica polostrovov: Messénský, Mani a Epidaurus Limera s blízkym ostrovom Kythira. Na juhovýchode šumia vody Myrtoánského mora (s ostrovmi ako Hydra či Aigina), ku ktorému patrí i Sarónsky záliv. Južný breh zálivu tvorí polostrov Argolid, na opačnej strane sa rozprestiera grécka metropola Atény.

Povrch Peloponézu pokrývajú z veľkej časti mohutné hory. Najvyššou z nich je masív Taygetos na juhu s vrchom Profitis Ilias (Oros Taigetos, česky Prorok Eliáš) vysokým 2 407 metrov nad morom. Ďalšie významné pohoria sú Parnon na východe a Chelmos na severe, do ktorého vede pitoreskná kalavrytská železnica.

Grecko-14-Peloponez-Pohlad-z-Peloponezu-na-Korintsky-zaliv.jpg

Najväčšiu plochu vytvára priehrada Pinios na rovnomennej rieke medzi Pyrgosom a Patrasom. Najdlhším tokom je Alfeios na západe (110 kilometrov), v údolí ktorého sa ukrýva staroveká Olympia.

Demografia a administratívne členenie Peloponézskeho polostrova

Peloponéz, Attika a Západné Grécko sú tri grécke kraje, medzi ktoré sa polostrov administratívne člení. Ďalej sa delí na 8 regiónov:

KRAJ REGIÓN ROZLOHA POZNÁMKA
Peloponéz Arkádia 4 419 km2  
Lakónia 3 636 km2  
Messénia 2 991 km2  
Korinthia 2 290 km2  
Argolis 2 154 km2  
Západné Grécko Achaia 3 272 km2  
Élida 2 618 km2  
Attika Pireus 50 km2 Iba malá časť s obcami Methana, Troizina a Poros
Na Peloponézskom polostrove žije viac ako milión obyvateľov (najmä Grékov), väčšina z nich v úzkom pásme pri pobreží. Najväčšie mestá Peloponézu sú:
  1. Patras (171 tisíc obyvateľov)
  2. Tripolis (31 tisíc obyvateľov)
  3. Korint (30 tisíc obyvateľov)
  4. Pyrgos (25 tisíc obyvateľov)
  5. Sparta (17 tisíc obyvateľov)

K tradičným spôsobom obživy na Peloponéze patrilo vždy poľnohospodárstvo, rybolov a drobné remeslá. V ostatných rokoch však stúpa význam cestovného ruchu, zlepšuje sa infraštruktúra vrátane dopravnej siete, pribúdajú obchodné centrá a ďalšie súvisiace služby.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám