Marocká kuchárka a jej najväčšie lahôdky

Marocká kuchyňa prináša vskutku rozmanité gastronomické zážitky. Miešajú sa v nej tradičné berberské vplyvy s arabským korením a francúzskou kulinárskou vyspelosťou. Jej základ tvoria obilniny, ryža a zelenina kombinovaná najmä s ovčím a hydinovým mäsom.

Ovoce-jako-mandarinky-patri-k-zakladum-jidelnicku-Marocanu.jpg

Národné pokrmy Maroka

Minimálne jedno z dvoch národných marockých jedál veľmi dobre poznáte a pravdepodobne už ste ho aj jedli. Zoznámte sa s kuskusom a s tajinom.

  • Kuskus: krupica korenená šafranom, zmiešaná so zeleninou a väčšinou baraním mäsom.
  • Tajine (tažín): skvele dochutená zmes ryže, zeleniny a rozmanitého mäsa, ktorá sa pripravuje v jedinom veľkom hrnci.

K ďalším vynikajúcim a pre Európana exotickým špecialitám patrí napríklad bastila (v ceste zapekané mäso s vajíčkom, hubami a hrozienkami), m'hencha (zeleninový závitok plnený mandľami), poulet (grilované kurča plnené olivami, kuskusom a hrozienkami) či harira (hustá polievka zo strukovín, ryže a mäsa).

Marocké zákusky

Na svoje si v Maroku prídu najmä milovníci sladkého, tunajšie dezerty sú známe. Nezabudnite ochutnať predovšetkým kab l-ghazi (rožteky plnené marcipánom), jus avoccat (rozmixované avokádo s cukrom a jogurtom), pastilla (vrstvené lístkové cesto, prekladané mandľovým pyré) alebo rozličné varianty tureckého medu a dezertov z čerstvého tropického ovocia.

Nápoje v Maroku

Nápojom tu dominuje všadeprítomný, veľmi sladký mätový čaj (šáj), anízový čaj a mnoho ovocných džúsov a koktailov, medzi ktorými vedie lahodná šťava z čerstvo vytlačených marockých pomarančov. Veľkej popularite sa teší tiež káva (kahua) pripravovaná v džezvách na turecký spôsob.

Maroko a alkohol

Pravoverní moslimovia majú pitie alkoholických nápojov zakázané, avšak v turistických oblastiach nie je problém ich zakúpiť – v obchodoch aj lepších reštauráciách. Vďaka francúzskym kolonistom sa v Maroku pestuje víno a varí sa tu dokonca aj pivo.