×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Malajzii

Prečítajte si stručné zhrnutie všetkých zásadných informácií o Malajzii. Dozviete sa, aká je úroveň zdravotníckych služieb, čím sa platí, koľko robí časový posun a odpovede na ďalšie otázky pred vašou dovolenku.

Štátne zriadenie

Malajzia je federatívna konštitučná monarchia, ktorej formálnou hlavou je kráľ volený z radov sultánov na päťročné obdobie. Zákonodarným orgánom je dvojkomorový parlament, výkonným federálna vláda.

Administratívne členenie

Malajzia je správne členená do trinástich čiastočne autonómnych celkov, napospol lokálnych monarchiou a sultanátov, a troch federatívnych teritórií. Hlavným mestom je Kuala Lumpur.

Časový posun

Časový posun Malajzia činí plus 8 hodín oproti zimnému stredoeurópskemu času. Pokiaľ u nás v zime máme napríklad 10 hodín, v Malajzii už je podvečerných 18, v lete 17 hodín.

  • Počas zimného času: Malajzia + 8 hodín
  • Počas letného času: Malajzia + 7 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je malajzijský ringgit (RM), ktorý sa ďalej delí na sto senov. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 1, 2, 5, 10, 50 a 100 ringgit a 1, 5, 10, 20 a 50 senov. Ak chcete zmeniť peniaze, využite banky vo veľkých mestách a turistických centrách.

Komunikácia

Internet

Veľké mestá a turistické oblasti sú internetom pokryté perfektne. V hoteloch a nákupných centrách bežne nájdete bezdrôtové pripojenie, v prevádzke je aj celý rad internetových kaviarní s cenou okolo 50 Sk za hodinu pripojenia.

Pošta

Poštové úrady Pos Malaysia Berhard sú otvorené medzi 8 až 17 hodinou denne okrem nedele. Poštové známky zakúpite väčšinou výhradne v nich, pohľadnice aj v menších obchodíkoch. Zásielka do Českej republiky dorazí zhruba do desiatich dní.

Telefonovanie

Mobilné pokrytie v centrách je dostatočné, roaming slovenských operátorov funguje úplne bez problémov. Telefónne búdky nie sú príliš časté, nachádzajú sa len vo veľkých aglomeráciách a bývajú v zlom stave. Mimo Malajzii sa navyše dovoláte len z tých označených ako "International".

Dôležité čísla

  • Medzinárodná predvoľba Malajzia: +60
  • Hasiči: 994
  • Polícia, ambulancie: 999

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Malajzii

42/B The Intermark Vista Tower
348 Jalan Tun Razak
50 400 Kuala Lumpur
Web: www.mzv.cz/kualalumpur
E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Telefón: 0060 321 662 900, 0060 321 661 900

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť je v Malajzii na pomerne vyspelej úrovni najmä v súkromných zariadeniach. Všetky poplatky sa platia ihneď po ošetrení, uzavrite preto ešte pred odletom cestovné pripoistenie.

Colné predpisy

Do Malajzie a z nej je povolené dovážať a vyvážať miestnu menu do výšky 1 000 Ringgit. Výslovne je zakázané prevážať drogy a omamné látky, pornografický materiál, symboly s židovskou tematikou a výrobky z Izraela, sečné zbrane a predmety nesúce potlač alebo reprodukciu Koránu. Ďalej sa nesmie dovážať rozhlasové prijímače pracujúce v zakázaných MHz pásmach, všetky vývojové štádiá ryby piraňa, všetok tovar podobajúci sa injekčným stříkačkám, živé či mŕtve koraly a korytnačie vajcia.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Francúzsku.)

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám