Kde hľadať Madagaskar a jeho zemepis

Štvrtý najväčší ostrov na svete Madagaskar sa rozprestiera na ploche takmer 590 tisíc kilometrov štvorcových zhruba 400 kilometrov od juhovýchodného pobrežia Afriky. Od Mozambiku ho oddeľuje Mozambický prieliv, v ktorého severnom vyústení ležia Komorské ostrovy a Mayotte. Západným smerom rastú z Indického oceánu prázdninové eldoráda Réunion a Maurícius.

Krajina Madagaskaru je skutočne uhrančivá, členitá a veľmi rozmanitá. Severnou časťou sa tiahne sopečný masív Tsaratanana s najvyšším bodom ostrova Maromokotro vysokým 2 768 metrov. Nad 2 500 metrov šplhá tiež pohorie Ankaratra v centrálnom vnútrozemí. Madagaskarský juhovýchod brázdi horské pásmo Andringitra. Sopečné hornatiny sú plné fascinujúcich kráterových jazier a narazíte tu aj na horúce žriedla.

Vodstvo

Ostrov disponuje nebývale hustou vodnou sieťou. Najdlhšou riekou je typicky červeno sfarbená Betsiboka, pozdĺž ktorej dolného toku sa rozkladajú mangrovy a spoločenstvo vzácnych drevín. Vo vnútrozemí vás uchvátia početné malebné jazerá, k najväčším patrí Alaotra, Bemamba a Tsimanampetsotsa.

Madagaskar-Pohled-na-uchvatnou-madagaskarskou-krajinu.jpg

Na východe sa môžete zatúlať do nefalšovaných tropických dažďových pralesov, ktoré sú chránené v niekoľkých národných parkoch.

Demografia Madagaskaru

V súčasnosti žije na Madagaskare približne 23 miliónov obyvateľov. Ostrovnou metropolou je takmer dvojmiliónové Antananarivo, najhustejšie zaľudnená aglomerácia v krajine. Ďalšie väčšie mestá ako Toamasina, Antsirabe, Fianarantsoa či Mahajanga zahŕňajúce každé 200 tisíc ľudí.

Najväčšiu časť obyvateľstva (26 percent) tvoria malajsko-afrikánski miešanci Malgaši. Druhí najpočetnejší (24 percent) sú Francúzi, Indovia a Číňania, ďalej sú zastúpení afro-arabskí miešanci Betsimisaraka (15 percent) a zvyšky pôvodných kmeňov.

Najrozšírenejším náboženstvom v krajine je tradičný animizmus (50% obyvateľov), kresťanstvo (40%), islam (7%) a zvyšok tvoria pôvodné kmeňové viery.

Prevažnú časť hospodárstva Madagaskarskej republiky obstaráva poľnohospodárstvo a ťažba nerastných surovín ako zlato, chróm, grafit a soľ. Ťažia sa však aj polodrahokamy a drahokamy – pred niekoľkými rokmi krajinu dokonca zachvátila diamantová horúčka...