Po stopách kolumbijskej histórie

Najstaršie stopy osídlenia Kolumbie sa datujú do obdobia pred 20 tisíc rokov. Pôvodné domorodé obyvateľstvo sem začalo hromadne migrovať okolo roku 1 0500 pred naším letopočtom a vytvorilo prapôvodné indiánske civilizácie ako Tairona, Muisca a Quimbaya. Potom oblasť ovládali Inkovia a Karibovia.

Klastor-Las-Lajas,-historicke-dedicstvo-v-Kolumbii.jpg

Noha Európana, španielskeho conquistadora Alfonso de Ojedy, sem prvýkrát vkročila v roku 1499. Španieli následne úplne rozvrátili ríšu Muiskov a ešte v prvej polovici 16. storočia založili významné mestá ako Santa Maria, Cartagena a Bogota.

Zrod Kolumbie

V roku 1717 vznikla spojením Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely a Panamy španielska držba Nová Granada, v ktorej však rýchlo a silno rástla nenávisť pôvodného obyvateľstva proti španielskemu útlaku. Situácia vyvrcholila koncom 18. storočia do viacerých protišpanielskych povstaní, končiacich porážkou Španielov v roku 1819 v bitke u Boyacá národného hrdinu Simóna Bolívara.

Na území Novej Granady vznikla Veľká Kolumbia v čele s Bolívarom. Zakrátko sa však rozpadla späť na Novú Granadu (Kolumbia a Panama) a nezávislú Venezuelu a Ekvádor. V roku 1903 sa na popud USA odtrhla Panama (a bol vybudovaný Panamský prieplav).

Na území Kolumbie trvajú už od počiatku 20. storočia ozbrojené konflikty medzi pravicovými a ľavicovými extrémistami, ktorých dôsledky v podobne guerillových vojen pretrvávajú prakticky dodnes. Konflikty však pozvoľna ustávajú a v ostatných rokoch sa vláde podarilo uzatvoriť prímerie s povstalcami a situáciu aspoň trochu stabilizovať. Rovnako úspešná je i ofenzíva proti drogovým kartelom.