×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Po stopách kolumbijskej histórie

Najstaršie stopy osídlenia Kolumbie sa datujú do obdobia pred 20 tisíc rokov. Pôvodné domorodé obyvateľstvo sem začalo hromadne migrovať okolo roku 1 0500 pred naším letopočtom a vytvorilo prapôvodné indiánske civilizácie ako Tairona, Muisca a Quimbaya. Potom oblasť ovládali Inkovia a Karibovia.

Klastor-Las-Lajas,-historicke-dedicstvo-v-Kolumbii.jpg

Noha Európana, španielskeho conquistadora Alfonso de Ojedy, sem prvýkrát vkročila v roku 1499. Španieli následne úplne rozvrátili ríšu Muiskov a ešte v prvej polovici 16. storočia založili významné mestá ako Santa Maria, Cartagena a Bogota.

Zrod Kolumbie

V roku 1717 vznikla spojením Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely a Panamy španielska držba Nová Granada, v ktorej však rýchlo a silno rástla nenávisť pôvodného obyvateľstva proti španielskemu útlaku. Situácia vyvrcholila koncom 18. storočia do viacerých protišpanielskych povstaní, končiacich porážkou Španielov v roku 1819 v bitke u Boyacá národného hrdinu Simóna Bolívara.

Na území Novej Granady vznikla Veľká Kolumbia v čele s Bolívarom. Zakrátko sa však rozpadla späť na Novú Granadu (Kolumbia a Panama) a nezávislú Venezuelu a Ekvádor. V roku 1903 sa na popud USA odtrhla Panama (a bol vybudovaný Panamský prieplav).

Na území Kolumbie trvajú už od počiatku 20. storočia ozbrojené konflikty medzi pravicovými a ľavicovými extrémistami, ktorých dôsledky v podobne guerillových vojen pretrvávajú prakticky dodnes. Konflikty však pozvoľna ustávajú a v ostatných rokoch sa vláde podarilo uzatvoriť prímerie s povstalcami a situáciu aspoň trochu stabilizovať. Rovnako úspešná je i ofenzíva proti drogovým kartelom.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám