×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Poloha, rozloha, populácia a ďalšia geografia Írska

Večne zelený ostrov Írsko (latinsky Hibernia), ako sa mu často s obľubou hovorí, je s plochou 84 412 kilometrov štvorcových tretím najväčším v Európe. Írska republika má 70 273 kilometrov štvorcových a zaberá 5/6 jeho rozlohy. Zvyšok pripadá na Severné Írsko, jej jediného pevninského suseda (súčasť kráľovstva Veľkej Británie). Od ostrova Veľká Británia ju na východe oddeľuje Írske more, južné brehy obmýva Keltské more a zo západu a severu hučia vody nekonečného Atlantiku.

Írsko a jeho hory a rieky

Írsko je prevažne nížinaté, jeho juh a západ však vypĺňajú početné pahorkatiny. Najvyšší vrchol Carrauntoohil v pohorí Macgillycuddy 's Reeks na juhozápade ostrova dosahuje výšku 1 024 metrov nad morom. Ďalšou významnou hornatinou je tisícmetrové pohorie Wicklow Mountains v juhovýchodnej časti s najvyšším vrcholom Lugnaquilla (925 metrov). Väčšinu povrchu Smaragdového ostrova pokrývajú lúky, vresoviská a rašeliniská. Lesy, hlavne listnaté, zaberajú len asi 5 percent územia.

Typicka,-takmer-idylicka-irska-krajina.jpg

Najdlhšou riekou Írska (a zároveň aj Britských ostrovov) je takmer 400 kilometrov dlhá Shannon, na ktorej toku sa rozlievajú tri prekrásne jazerá Lough Ree, Lough Derg a Lough Allen. V zime nezamŕza a pre námorné lode je počas prílivu splavná až do mesta Limerick 100 kilometrov hlboko vo vnútrozemí.

Demografia Írska

Najväčším a tiež najľudnatejším mestom v Írsku je jeho metropola, miliónový Dublin. Druhou najväčšou aglomeráciou je Cork (200 tisíc obyvateľov), nasledovaný takmer stotisícovým Limerickom a Galwayom. K významným mestám patrí aj Waterford, Kilkenny alebo Sligo.

Administratívne sa Írsko delí na štyri provincie Connacht, Leinster, Munster a Ulster, ktoré sa ďalej členia na 26 grófstiev. 87 percent obyvateľstva tvoria gaelskí Íri, 2,5 percent Briti a zvyšok pripadá na ostatné národnosti.

Hospodárstvo Írska

Írsko je tradičnou katolíckou baštou, katolícku vieru tu vyznáva 85 percent obyvateľstva, protestantská anglikánska cirkev má 2,5 percentné zastúpenie. Islam vyznáva 1 percento populácie a jej zvyšok je bez vyznania.

Írsko je ekonomicky vyspelou krajinou, v prepočte HDP na obyvateľa mu patrí 7. miesto na svete. Nosnú časť jeho ekonomiky tvorí petrochemický, elektronický, kovospracujúci, nábytkársky a potravinársky priemysel. Tradičnými poľnohospodárskymi produktmi sú najmä ovčia vlna a baranie mäso.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám