×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Kde sa nachádza Bali a jeho geografia

Bali je jednou z 33 provincií Indonézie a zároveň patrí medzi viac ako 17 a pol tisíc (!) indonézskych ostrovov. Celkovo je medzi nimi s rozlohou 5 416 kilometrov štvorcových 15. najväčšie. Geograficky patrí do skupiny ostrovov Malé Sundy v južnej časti Malajského súostrovia.

Tento turistický raj na južnej pologuli (8 stupňov od rovníka) leží okraji Indického oceánu, severné brehy obmýva Jávske more. Na západe ho niekoľko kilometrov úzky Balijský prieliv oddeľuje odJávy, najbližším východným susedom je ostrov Lombok. Od severne ležiaceho Kalimantanu (v Malajzii ho nazývajú Borneo) je vzdialený 450 km, od Austrálie na juhozápade ho delí 1 200 km oceánu.

Povrch Bali formujú predovšetkým sopky

Rozmery Bali sú zhruba 153 krát 112 kilometrov, tvarom ostrov pripomína na východ plávajúcu veľkú rybu s výraznou spodnou plutvou. Južné oblasti sú prevažne rovinaté a v nich sa najviac darí cestovnému ruchu. Väčšiu severnú časť vypĺňajú postupne vyrubované pralesy a hory tiahnúce sa východným smerom (najvyššia z nich je činná sopka Gunung Agung, 3 031 m).

Veľmi aktívny je aj Mount Batur (1 717 m), v podstate zvyšok vulkánu v obrovskom kráteri, ktorý sa zrútil po gigantickej erupcii pred 30 tisíc rokmi.

Typicka-krajina-v-srdci-Bali.jpg

Väčšina riek (sezónneho charakteru) tečie z hôr južným smerom, najdlhšia z nich je 75kilometrový Ayung. Niektoré zo sopečných kaldier sú zaliate romantickými jazerami, ako napríklad Lake Batur. Južný polostrov Bukit je so zvyškom balijskej pevniny spojený úzkou šijou, ktorú navyše pretína medzinárodné letisko Bandar udara Internasional Ngurah Rai.

Akú vieru vyznávajú obyvatelia Bali?

Metropolou Bali je Denpasar, ktorého počet obyvateľov rýchlo stúpa k jednému miliónu. Ďalšími veľkými mestami sú staré koloniálne správne stredisko Singaraja a kultúrne srdce ostrova, Ubud. Celkovo je Bali domovom pre viac ako 4 milióny ľudí, z ktorých 89 percent tvoria Balijčania. Najrozšírenejším jazykom je balijčina (líšiaca sa od oficiálnej indonézčiny).

Prevažná väčšina populácie sa hlási k hinduizmu, čo je v inak islamskej Indonézii rarita.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám