×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Skiathos a Skopelos, ostrovy roztrúsené v Egejskom mori

Malebný ostrov Skiathos, známy aj zásluhou filmového muzikálu Mamma Mia (natáčal sa tu), je najzápadnejším zo súostroví Severnej Sporady (tiež Solúnskej Sporady). Ostrov Skopelos sa nachádza hneď vedľa, asi 10 kilometrov smerom na východ. Ostrovy ako keby boli pokračovaním polostrova Pelion, vybiehajúceho do Egejského mora z gréckej pevniny pri meste Volos (zhruba 50 kilometrov severne od neho začínajú pláže Olympskej riviéry).

Grecko-13-Skiathos-a-Skopelos-Pobrezie-ostrova-Skiathos,-na-obzore-nalavo-Skiathos-a-napravo-Euboia.jpg

Ďalej na východ od Skopelosu je ostrov Alonissos. Južne od oboch ostrovov, vo vzdialenosti okolo 30 kilometrov, rastie z morských vôd druhý najväčší grécky ostrov Euboia. Severným smerom by ste loďou doplávali k okrajom oblasti Kassandra na polostrove Chalkidiki.

Aký veľký je Skopelos, aké dlhé je pobrežie ostrova Skiathos

Skopelos je s rozlohou 96 kilometrov štvorcových (cca 20 x 8 kilometrov) jedným z najväčších ostrovov Severných Sporád. Plocha Skiathosu činí 50 kilometrov štvorcových (cca 12 x 6 kilometrov). Oba ostrovy pokrývajú prevažne kopce s minimom vodných tokov a plôch, napriek tomu však zelenou a bujnou vegetáciou. Nečakajte tu žiadne veľhory: najvyšším vrchom Skiathosu je Mitikas (433 m n. m.), na Skopelose je najvyšší Délfi (681 m n. m.).

Grecko-13-Skiathos-a-Skopelos-Krajina-ostrova-Skopelos.jpg

Pobrežie oboch ostrovov je pomerne členité a zahŕňa početné zálivy s úchvatnými plážami. Dĺžka morských brehov ostrova Skiathos dosahuje približne 60 kilometrov, na Skopelose zhruba trikrát viac. Na dohľad z nich vykúkajú z mora desiatky malých, v úplnej väčšine neobývaných ostrovčekov.

Demografia a ekonomika ostrovov Skiathos a Skopelos

Toto ostrovné duo obýva spolu okolo 11 tisíc stálych obyvateľov (prevažne Grékov), menšia časť žije napodiv vo väčšom Skopelose. Najviac ich býva v mestách Skiathos (asi 5 tisíc) a Skopelos (nazýva sa tiež Chora – asi 3 tisíc). Ich počet sa počas hlavnej sezóny s prílivom turistov niekoľkonásobne zvyšuje.

Ešte v 20. storočí prevažovalo poľnohospodárstvo s rybolovom a stavbou lodí ako hlavný zdroj obživy, v posledných desaťročiach je to však jednoznačne turistický ruch. V lete si sem pod horúce slnko chodia odpočinúť tisíce ľudí na krátkodobé pobyty, po zvyšok roka tu relaxujú bohatí rentiéri predovšetkým zo severu Európy.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám