×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité dáta v dejepise ostrovov Skiathos a Skopelos

Oba ostrovy obývajú už od nepamäti rôzne etniká. Dôkazom sú archeologické vykopávky skalných hrobov označovaných ako „sendoukia“ v lokalite Karya na Skopelose. Odhady ich veku sa líšia: zrejme pochádzajú z ranej kresťanskej éry, avšak možno už z neolitu.

Grecko-13-Skiathos-a-Skopelos-Zrucanina-hradu-nad-mestom-Skopelos.jpg

Legenda hovorí, že Skopelos (v antike nazývaný Peparethos) založil jeden z Dionýzových synov Staphylus s krétskou princeznou Ariadnou. Najstaršie nálezy pri zátoke Stafylos skutočne naznačujú silný mykénsky vplyv.

Antická a stredoveká epocha Skopelosu a Skiathosu

Najprv o oblasť bojovali GréciPeržanmi – flotila perzského kráľa Xerxesa sa potopila počas búrky pri Skiathose v roku 480 pr. n. l. Jedno z prvých tunajších miest zničil Filip V. Macedónsky roku 200 pr. n. l. Krátko na to sa na ostrovoch objavili Rimania (v roku 82). V roku 363 bol na Skopelose popravený kresťanský biskup Réginos, dnes oslavovaný ako lokálny patrón.

Po páde Konštantinopolu (1453) ovládala tento región Byzantská ríša, kedy si tu svoj vplyv začali uplatňovať osmanskí Turci. Do roku 1538 však ostrovy patrili Benátskej republike, o čom svedčia i trosky hradu nad mestom Skopelos. Krátko na to už osmanský pirát grécko-albánskeho pôvodu Chajruddín Barbarossa (Červenofúz) nechal vyvraždiť všetko obyvateľstvo.

Skiathos a Skopelos súčasťou moderného Grécka

Na ostrovoch vznikli už v tom období, a to i napriek tomu, že nová kolonizácia z Macedónska a Thessálie sa rozprúdila až v 17. storočí, najstaršie kresťanské kláštory. Prvým z nich bol zrejme Theotokou Kechrias na Skiathose. V budúcnosti zohrali významnú úlohu v dejinách ostrovov i celého Grécka.

Grecko-13-Skiathos-a-Skopelos-Klastor-Evangelistrias-na-Skiathose.jpg

V roku 1807 bola na skiathotskom kláštore Evangelistrias prvýkrát vztýčená grécka zástava. Významné postavy národno-oslobodeneckého hnutia (ako Andreas Miaoulis a Theodoros Kolokotronis) sa prísahou pri tejto vlajke zaviazali bojovať za samostatnosť Grécka. V roku 1832 sa ostrovy stali súčasťou gréckeho štátu.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám