×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Stručný dejepis Santorini

Dnešné súostrovie Santorini vzniklo v 17. storočí pred naším letopočtom po mohutnej sopečnej erupcii niekdajšieho starovekého ostrova Théra. Podľa zachovaných historických prameňov to bol jeden z najväčších sopečných výbuchov v dejinách ľudstva. Pre predstavu: jeho sila bola asi 160 tisíc hirošimských atómových bômb spolu.

Vulkanický pôvod Santorini

Niektorí historici spájajú toto erupciu s jednou z desiatich biblických rán egyptských. A Platón so Solónom dokonca s povesťou o „šťastných ostrovoch potopených v mori“, teda o bájnej Atlantíde.

Grecko-11-Santorini-I-na-Santorini-najdete-vykopavky-z-cias-antickeho-Grecka.jpg

Explózia zanechala v každom prípade obrovský kráter, ktorý rýchlo zaplnila morská voda. Po jeho okraji tak vzniklo súčasné Santorini a niekoľko menších ostrovčekov. Sopečný pôvod Santorini je zrejmý po celom súostroví, na prvý pohľad napríklad sfarbením pláží do čierna, a dokonca i do červena.

Na ceste je jednotného Grécka

Biskupom baziliky sv. Ireny na Santorini sa v roku 1477 stal Augustin Luciani, ktorý pôsobil až do svojej smrti v českom kráľovstve (pochovaný je v Týnskom chráme na Staromestskom námestí). Napadlo vám niekedy, že Santorini vlastne znamená ostrov svätej Ireny?

Ostrov si v roku 1579 podmanila Osmanská ríša. Nezávislosť od nej získal v roku 1821, súčasťou zjednoteného Grécka sa stal o 9 rokov neskôr.

Verili by ste, že ešte na začiatku 19. storočia sa ľudia zubami nechtami bránili návšteve Santorini, pretože sa hovorilo, že je v moci upírov? Santorini dnes patrí k najvyhľadávanejším cieľom dovoleniek, a tiež je jedným z najobľúbenejších miest na svadby a medové týždne.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám