×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Kde leží a ako veľký je ostrov Samos?

Rozloha Samosu vrátane malých pridružených ostrovčekov je približne 475 kilometrov štvorcových, čo ho zaraďuje k najväčším ostrovom v Egejskom mori. Vďaka svojej rozlohe susedí s Tureckom, ktoré je vzdialené iba jeden a pol kilometra. Povrch ostrova je prevažne hornatý a lesnatý. Najvyšším vrchom je na západe pohorie Kerkis vysoké 1 434 metrov.

Grecko-8-Samos-Carokrasne-pobrezie-greckeho-ostrova-Samos.jpg

Samos láka návštevníkov hlavne svojou rozmanitosťou. Zatiaľ čo východné pobrežie je značne členité a lemované krásnymi zátokami, juhozápadná časť ostrova je pomerne jednotvárna. Juh Samosu sa využíva na poľnohospodárstvo. V tejto časti môžete zbadať bežný život obyvateľov, výnimkou sú mestá Pythagorion a Ireon, okolo ktorých sa darí cestovnému ruchu.

Miestni obyvatelia

Na ostrove žije asi 35 000 obyvateľov, z ktorých väčšina vyznáva grécku ortodoxnú cirkev. Miestni ľudia sú väčšinou veľmi pohostinní, prívetiví a ústretoví. Na všetko majú dostatok času a neradi bývajú rušení počas siesty, teda od 14:00 do 17:00 hod. Sú potešení, ak na nich prehovorí cudzinec v ich rodnej reči, a takmer všetci ovládajú základy angličtiny alebo nemčiny.

Hlavným zdrojom obživy obyvateľov ostrova je cestovný ruch, rybolov a samozrejme poľnohospodárstvo. Na svahoch stále zelených kopcov sa pestujú olivy, citrusové plody a vinič hroznorodý, z ktorého sa vyrába miestna špecialita – sladké dezertné víno s vyšším obsahom alkoholu.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám