×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

História Samosu je dlhá a zaujímavá

Grecko-8-Samos-Historia-Samosu-je-dlha-a-je-to-aj-vidiet-vdaka-mnohym-antickym-pamiatkam.jpg

Ostrov bol podľa archeológov osídlený už pred 5 000 rokmi. V 11. storočí pred naším letopočtom sem prišli Jónovia, prví grécki obyvatelia. Ostrov im slúžil ako oporný bod, odkiaľ kolonizovali a podrobovali si Malú Áziu.

V 7. storočí sa ostrov vďaka svojej polohe zaradil k hlavným centrám gréckeho sveta a obchodoval s národmi pri Čiernom mori, s Egyptom, Líbyou a Korintom. Vtedy sa tu ako platobný prostriedok objavovali prvé mince.

Zlaté obdobie samoskej histórie

Ostrov dosiahol najväčší politický, hospodársky a kultúrny rozmach za vlády tyrana Polykrata (537 – 522). So svojou silnou flotilou si podrobil mnoho ostrovov, založil kolónie pri Čiernom mori a na Sicílii. Staré mesto Samos (dnešný Pythagorion) obohnal mohutnými hradbami a vybudoval unikátny vodovod. V tomto období tu postavil architekt Rhoikos veľkolepý chrám bohyne Héry. Na Polykratovom dvore žili muži slávnych mien ako básnik Anakreón, preslávený svojimi piesňami o láske, ženách a víne alebo nám známejší filozof Pythagoras.

Keď bol Polykrates i napriek spojenectvu s Peržanmi popravený satrapom Oriotom, k moci s dostal jeho brat Sylosónt a ostrov sa stal súčasťou Perzskej ríše. Nastalo dlhé obdobie grécko-perzských vojen. Samos prešiel po slávnej námornej bitke pri blízkom myse Mykalé do Aténskeho námorného spolku. Ostrovania sa však v roku 440 vzbúrili proti spolku. Následne boli porazení vojvodcom Periklom.

Od rímskeho područia po začlenenie pod Grécko

V 3. storočí pred naším letopočtom sa ostrov stal súčasťou ríše Ptolemajovcov. Zo závislosti od Rímskej ríše sa vymenil až v roku 70 nášho letopočtu. Ostrov postihli v 7. storočí arabské nájazdy, v 10. storočí ho Arabi a Byzantínci používali ako vojenskú základňu. Neskôr sem prišli Benátčania a Janovčania.

Na sklonku 15. storočia ostrov vyplienili Turci, ktorý ho neskôr zabrali vyľudnený a spustošený. Od roku 1832 sa už radoval z určitej miery autonómie. V roku 1912 ho oslobodila talianska flotila a následne bol začlenený do Grécka.

Moderný Samos

Samos bol spolu s ďalšími ostrovmi po prvej svetovej vojne pre neuvážený pokus obsadiť časť Turecka demilitarizovaný. Keď v roku 1943 kapitulovalo v druhej svetovej vojne Taliansko, ostrov obsadili Briti, avšak po ťažkom bombardovaní ho dobyli Nemci.

V súčasnom období je pokojnou odpočinkovou destináciou a vďaka svojej polohe a významným pamiatkam vyhľadávaným miestom pre letnú dovolenku.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám