×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Kvalitné diaľnice železnice a ďalšie možnosti prepravy po Peloponéze

Hlavné dopravné ťahy vedú predovšetkým pozdĺž pobrežia Peloponézu. Zabezpečujú spojenie s najväčšími mestami, s významnými pamiatkami a taktiež s ostatnými gréckymi regiónmi.

Grecko-14-Peloponez-Most-Charilaose-Trikoupise-z-Antirie-do-Ria-cez-Korintsky-zaliv.jpg

Peloponéz a jeho letisko

Na území Peloponézskeho polostrova fungujú dve medzinárodné letiská. Ide o Kratikos Araxos pri Patrase (primárne určené na vojenské účely) a o Kratikos Kalamata „Vasilis Konstantakopoulos“ blízko Kalamaty. Často sa však využíva i medzinárodné letisko v Aténách („Eleftherios Venizelos“), od Korintu vzdialené asi 100 kilometrov.

Vlakom po Peloponézskom polostrove

Železničná sieť nie je príliš hustá. V priebehu ostatných rokov boli niektoré trate zrušené, iné sa používajú iba na turistické účely počas sezóny a ďalšie úseky sa naopak ešte len stavajú. V pláne je okružné prepojenie Korintu s Patrasom, Pyrgom, Kyparissiou a Argosom vrátane odbočiek do Olympie, Katakoly, Kalamaty a Nafplia.

Špecialitou, ktorú by ste určite mali vyskúšať, je úzkorozchodná kalavrytská železnica z pobrežného Diakopta na severe do horského mestečka Kalavryta.

Peloponézska cestná sieť

Cestná sieť na Peloponéze je koncipovaná podobne ako železničná, avšak vzhľadom na význam automobilovej prepravy slúži motoristom oveľa viac kilometrov. Ide predovšetkým o diaľnice:

  • A5 (vinie sa zo severu, novým moderným mostom Charilaosa Trikoupisa z Antirie do Ria prekonáva Korintský záliv a obchádza Patras)
  • A7 (mieri z Korintu cez Tripolis až na juh do Kalamaty)
  • A71 (odpája sa z A7 pri Megalopoli a ťahá sa do Sparty)
  • A8 (vedie z Atén do Korintu a ďalej až do Ria, kde sa napája na A5)

Plánované je dokončenie diaľnice A5 okolo Pyrgu až do Meligalas, kde sa spojí s A7.

Ako jazdiť po peloponézskych cestách

Nezabudnite, že i na Peloponéze platia mnohé špecifiká, typické pre grécku automobilovú dopravu. Diaľnice sú spoplatnené prostredníctvom platieb na mýtnych bránach, grécki vodiči si často nelámu hlavu s dodržiavaním predpisov, vedľajšie cesty bývajú vo veľmi zlom technickom stave, vo veľkých mestách sú bežné obrovské zápchy a systémy jednosmerných ulíc vás môžu dohnať doslova do šialenstva.

Grecko-14-Peloponez-Mesta-na-Peloponeze-ako-Napflio-su-pre-soferov-hotovym-bludiskom.jpg

Pri požičiavaní auta odporúčame obrátiť sa na nášho delegáta alebo na hotelovú recepciu.

Autobusové linky má na starosti štátny dopravca KTEL. Súkromní prepravcovia zabezpečujú napr. linku z Pyrgu do Olympie každú hodinu od 05:15 do 21:45 hod.

Lodné trasy

Hlavným prístavom Peloponézu je Patras, odkiaľ vyplávajú lode do talianskej Ancony, a tiež do Bari, Brindisi, Terstu a Benátok. Z Kyllini sa môžete vďaka pravidelnému trajektu pozrieť na populárne ostrovy Zakynthos a Kefalónia.
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám