×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Unikátna zubačka, olympiáda, turistika a iné aktivity na Peloponéze

Nádherná príroda a takmer nekonečný výber pamiatok na slávnu minulosť, to sú hlavné lákadlá Peloponézu. V kombinácii s bohatým športovým zázemím jednotlivých ubytovacích rezortov, krásnymi, pokojnými plážami a rušnými mestami to z neho robí mimoriadne lákavé miesto na prežitie aktívnej, z veľkej časti poznávacej dovolenky.

Turistika v peloponézskej prírode

Túry po horách Peloponézu si vyžadujú kvalitné oblečenie, dobré vybavenie a niekoľko kilometrov skúseností. Odmenou vám bude doslova božská krajina, absencia davov návštevníkov a neopakovateľné zážitky. Typickým príkladom je najvyššie pohorie Taigetos na juhu, ktorého prechod je kvôli náročnému terénu a nedostatku vyznačených ciest vhodný iba pre zdatných turistov.

Grecko-14-Peloponez-Nadherna-krajina-okolo-mesta-Pylos-na-juhu-Peloponezu.jpg

Masív Chelmos vypínajúci sa nad Kalavrytou je ku svojím návštevníkom predsa len ústretovejší. A výlet k vodopádu Mavroneri na bájnej riečke Styx pod najvyššou horou Aroania skutočne stojí za to. Rovnakými superlatívmi môžeme ohodnotiť i jaskynný systém Spilio ton Limnon (Jaskyňa jazier) v náhornej plošine Apanókambos s priepasťami a podzemnými jazierkami. Určite neoľutujete ani výlet k romantickému jazeru Vouliagmeni pri Koritnskej šiji.

Historické pamiatky Peloponézskeho polostrova

Zdá sa byť nemožné vymenovať všetky zaujímavé pamätihodnosti, ktoré môžete vidieť na Peloponéze. Veľká časť z nich pochádza z antickej éry, ďalšie (ako hrady Palamidi, Methoni či Monevasia) vznikli v stredoveku. Z tých najznámejších si nenechajte ujsť:

 • Agias Lavras – kláštor pri Kalavryte s pamätníkom národno-oslobodeneckého boja Grékov
 • Apolónov chrám v Bassai (UNESCO)
 • Delfy – najslávnejšia veštiareň starovekého Grécka, nachádza sa vo Fókide mimo Peloponézu (UNESCO).
 • Epidauros – chrám boha Asklépia (UNESCO)
 • Chlemoutsi – franská pevnosť z roku 1220 na západe polostrova
 • Kalavryta – pamätník vyhladenia mestečka nacistami
 • Mega Spileou – vraj najstarší kláštor v Grécku, ukrýva vzácnu ikonu Panny Márie.
 • Mykény – stredisko prvej gréckej civilizácie po zániku minojskej kultúry na Kréte (UNESCO).
 • Olympia – dejisko starovekých olympijských hier neďaleko Pyrgu a západného pobrežia so štadiónom, posvätným hájom Altis, Diovým palácom či archeologickým múzeom (UNESCO)
Grecko-14-Peloponez-Areal-starovekej-Olympie-na-Peloponeze.jpg

Technické atrakcie

Napriek tomu, že Peloponéz pôsobí predovšetkým ako agrárny región, nájdete tu niekoľko nevšedných dôkazov šikovnosti ľudských rúk. Najstarší z nich je Korintský plavebný kanál, ktorý z Peloponézu vlastne urobil ostrov, pretože ho pretnutím Korintskej šije oddelil od kontinentálnej gréckej pevniny.

Most Charilaosa Trikoupisa z Ria do Antirie, otvorený až v roku 2004, zasa spája Peloponéz so zvyškom Grécka. Korintský záliv prekonáva asi 60 kilometrov od jeho ústia do Jónskeho mora.

Najväčším zážitkom sa však určite stane jazda kalavrytskou ozubnicovou dráhou z Diakofta do Kalavryty. A to nemusíte byť ani náruživý milovník železníc, ani malé dieťa.

Peloponéz a jeho mestá

Väčšie mestá sa nachádzajú hlavne na morských brehoch, iba výnimočne sa rozprestierajú v hornatom vnútrozemí. Ak túžite po naozajstnom veľkomeste, nie je to po diaľnici A8 ďaleko do gréckej metropole Atény (z Korintu cesta trvá asi 50 minút). Čo vás teda čaká v najväčších peloponézskych mestách?

 • Korint – akropola Akrokorint, Korintský kanál, archeologické nálezisko Isthmia…
 • Patras – pamätník metropolitu Germanosa, fransko-byzantská pevnosť, kostol Agios Andreas…
 • Pyrgos – divadlo Apollon, kostol svätého Athanasia, obecný trh…
 • Rio – pevnosť, dlhoveký platan, kostol Panagia Trypiti…
 • Sparta – ruiny starovekej Sparty, „Leonidasov hrob“, archeologické múzeum…
 • Tripolis – katedrála Agios Vasilios, rodný dom básnika Kostasa Karyotakisa, socha generála Kolokotronisa…
Grecko-14-Peloponez-Peloponezske-mesto-Napflio.jpg

Nákupy a suveníry

V peloponézskych mestách nájdete iba málo veľkých nákupných galérií, potraviny a ďalšie produkty každodennej potreby zoženiete v moderných supermarketoch. Mestečká ukrývajú celý rad roztomilých obchodíkov, rušných trhov a obchodov s ručne vyrábanými výrobkami. Príkladom je napríklad farmársky trh v Kalamate, umelecký shop Silo Art Factory s nádhernou ručne vyrábanou keramikou v Mykénách, obchod se suvenírmi Deximi v Methoni či štýlový butik Green & Blu v Kyparissii.

Nočný život

Gréci milujú tanec, oslavy a festivaly. Inak to nie je ani na Peloponéze, kde sa celé leto i po zvyšok roka konajú rozmanité kultúrne a spoločenské akcie, často prepojené so sviatkami patrónov a svätých alebo so štátnymi sviatkami. Hotelové komplexy sú vybavené aj barmi, diskotékami a amfiteátrami na usporadúvanie živých vystúpení, karaoke show a animačných večerov.
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám