×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Unikátna zubačka, olympiáda, turistika a iné aktivity na Peloponéze

Nádherná príroda a takmer nekonečný výber pamiatok na slávnu minulosť, to sú hlavné lákadlá Peloponézu. V kombinácii s bohatým športovým zázemím jednotlivých ubytovacích rezortov, krásnymi, pokojnými plážami a rušnými mestami to z neho robí mimoriadne lákavé miesto na prežitie aktívnej, z veľkej časti poznávacej dovolenky.

Turistika v peloponézskej prírode

Túry po horách Peloponézu si vyžadujú kvalitné oblečenie, dobré vybavenie a niekoľko kilometrov skúseností. Odmenou vám bude doslova božská krajina, absencia davov návštevníkov a neopakovateľné zážitky. Typickým príkladom je najvyššie pohorie Taigetos na juhu, ktorého prechod je kvôli náročnému terénu a nedostatku vyznačených ciest vhodný iba pre zdatných turistov.

Masív Chelmos vypínajúci sa nad Kalavrytou je ku svojím návštevníkom predsa len ústretovejší. A výlet k vodopádu Mavroneri na bájnej riečke Styx pod najvyššou horou Aroania skutočne stojí za to. Rovnakými superlatívmi môžeme ohodnotiť i jaskynný systém Spilio ton Limnon (Jaskyňa jazier) v náhornej plošine Apanókambos s priepasťami a podzemnými jazierkami. Určite neoľutujete ani výlet k romantickému jazeru Vouliagmeni pri Koritnskej šiji.

Historické pamiatky Peloponézskeho polostrova

Zdá sa byť nemožné vymenovať všetky zaujímavé pamätihodnosti, ktoré môžete vidieť na Peloponéze. Veľká časť z nich pochádza z antickej éry, ďalšie (ako hrady Palamidi, Methoni či Monevasia) vznikli v stredoveku. Z tých najznámejších si nenechajte ujsť:

 • Agias Lavras – kláštor pri Kalavryte s pamätníkom národno-oslobodeneckého boja Grékov
 • Apolónov chrám v Bassai (UNESCO)
 • Delfy – najslávnejšia veštiareň starovekého Grécka, nachádza sa vo Fókide mimo Peloponézu (UNESCO).
 • Epidauros – chrám boha Asklépia (UNESCO)
 • Chlemoutsi – franská pevnosť z roku 1220 na západe polostrova
 • Kalavryta – pamätník vyhladenia mestečka nacistami
 • Mega Spileou – vraj najstarší kláštor v Grécku, ukrýva vzácnu ikonu Panny Márie.
 • Mykény – stredisko prvej gréckej civilizácie po zániku minojskej kultúry na Kréte (UNESCO).
 • Olympia – dejisko starovekých olympijských hier neďaleko Pyrgu a západného pobrežia so štadiónom, posvätným hájom Altis, Diovým palácom či archeologickým múzeom (UNESCO)

Technické atrakcie

Napriek tomu, že Peloponéz pôsobí predovšetkým ako agrárny región, nájdete tu niekoľko nevšedných dôkazov šikovnosti ľudských rúk. Najstarší z nich je Korintský plavebný kanál, ktorý z Peloponézu vlastne urobil ostrov, pretože ho pretnutím Korintskej šije oddelil od kontinentálnej gréckej pevniny.

Most Charilaose Trikoupise z Ria do Antirie, otvorený až v roku 2004, zasa spája Peloponéz so zbytkom Grécka. Korintský záliv prekonáva asi 60 kilometrov od jeho ústia do Jónskeho mora.

Najväčším zážitkom sa však určite stane jazda kalavrytskou ozubnicovou dráhou z Diakofta do Kalavryty. A to nemusíte byť ani náruživý milovník železníc, ani malé dieťa.

Peloponéz a jeho mestá

Väčšie mestá sa nachádzajú hlavne na morských brehoch, iba výnimočne sa rozprestierajú v hornatom vnútrozemí. Ak túžite po naozajstnom veľkomeste, nie je to po diaľnici A8 ďaleko do gréckej metropole Atény (z Korintu cesta trvá asi 50 minút). Čo vás teda čaká v najväčších peloponézskych mestách?

 • Korint – akropola Akrokorint, Korintský kanál, archeologické nálezisko Isthmia…
 • Patras – pamätník metropolitu Germanosa, fransko-byzantská pevnosť, kostol Agios Andreas…
 • Pyrgos – divadlo Apollon, kostol svätého Athanasia, obecný trh…
 • Rio – pevnosť, dlhoveký platan, kostol Panagia Trypiti…
 • Sparta – ruiny starovekej Sparty, „Leonidasov hrob“, archeologické múzeum…
 • Tripolis – katedrála Agios Vasilios, rodný dom básnika Kostasa Karyotakisa, socha generála Kolokotronisa…

Nákupy a suveníry

V peloponézskych mestách nájdete iba málo veľkých nákupných galérií, potraviny a ďalšie produkty každodennej potreby zoženiete v moderných supermarketoch. Mestečká ukrývajú celý rad roztomilých obchodíkov, rušných trhov a obchodov s ručne vyrábanými výrobkami. Príkladom je napríklad farmársky trh v Kalamate, umelecký shop Silo Art Factory s nádhernou ručne vyrábanou keramikou v Mykénách, obchod so suvenírmi Deximi v Methoni či štýlový butik Green & Blu v Kyparissii.

Nočný život

Gréci milujú tanec, oslavy a festivaly. Inak to nie je ani na Peloponéze, kde sa celé leto i po zvyšok roka konajú rozmanité kultúrne a spoločenské akcie, často prepojené so sviatkami patrónov a svätých alebo so štátnymi sviatkami. Hotelové komplexy sú vybavené aj barmi, diskotékami a amfiteátrami na usporadúvanie živých vystúpení, karaoke show a animačných večerov.
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám