×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Hory, rieky a mestá Kréty

Kréta je svojou rozlohou 8 200 kilometrov štvorcových najväčším gréckym a celkovo piatym najväčším ostrovom v Stredomorí. Tvorí jednu z trinástich gréckych správnych jednotiek nazývaných prefektúry. Od západu na východ meria 254 kilometrov, pričom v najširšom mieste pri Heraklione má 62 kilometrov a v najužšom pri Lerápetre iba 12 kilometrov.

Ostrov sa rozprestiera na mieste zlomu medzi euroázijskou a africkou zemskou doskou a patrí k seizmicky najaktívnejším zónam tohto priestoru. Nájdete tu štyri značne vysoké horské masívy. Najvyšším vrchom ostrova je Psiloritis (2 456 metrov) v pohorí Idi, druhým najvyšším bodom je Páchnes (2 453 metrov) v pohorí Levka Ori.

Ako vyzerá povrch Kréty?

Na juhu je prudké pobrežie s útesmi, sever je zasa tvorený pozvoľnými rovinami, ktoré sú využívané na poľnohospodárstvo. Pre ostrovnú krajinu sú typické náhorné plošiny ako Lasithi či Nída a hlboké tiesňavy ako napríklad Samariá.

Grecko-5-Kreta-Pohlad-na-typicku-kretsku-krajinu.jpg

Na Kréte žije viac ako 600 000 obyvateľov. Dnes sa tu stretáva tradičná spoločnosť v dedinkách s moderným spôsobom života, ktorý sa rozvíja hlavne v mestách. Kréťania sú vlastenci a sú povestní svojou pohostinnosťou. Hlavným mestom je Heraklion s cca 170 000 obyvateľmi.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám